Od piątku mileccy policjanci rozpoczęli weekendowe kontrole. Już w piątek zatrzymali 2 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę, mimo wypitego wcześniej alkoholu. W ciągu kilku godzin skontrolowano ponad tysiąc kierowców. To wynik wzmożonych kontroli w ramach działań "Trzeźwy poranek".
Policjanci ruchu drogowego wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości od rana, prowadzili działania "Trzeźwy poranek". Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu tych, którzy stwarzają realne zagrożenia, przede wszystkim nietrzeźwych kierowców.
Funkcjonariusze skontrolowali w tym czasie ponad tysiąc kierowców. Podczas prowadzonych działań, policjanci ujawnili 2 kierujących, którzy wcześniej pili alkohol.
Pamiętajmy, aby wsiadając za kierownicę mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie opóźnia reakcję i osłabia koncentrację. Kierowcy będący pod wpływem alkoholu stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego- przekazała podkom. Bernadetta Krawczyk
Ze wstępnych danych wynika, że w 2024 roku na polskich drogach śmierć poniosło 1 881 osób. To o 0,6% mniej niż w 2023 r.W 2024 r. do policji zgłoszono 21 528 wypadków drogowych - to wzrost o 2,8% względem roku 2023. W tych zdarzeniach 24 825 osób zostało rannych - to wzrost o 2,9% osób względem roku 2023.
Policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o 15,8% więcej przeprowadzonych działań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 91 300 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 4,5%.
Bardzo istotnym jest także spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W 2024 roku doszło do 1201 takich zdarzeń, w których odnotowano 151 ofiar śmiertelnych. To spadek liczby zdarzeń o 9,8% oraz liczby ofiar o 28,8%. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierujący pod działaniem alkoholu stanowili 6,1%.
Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 26 155 kierujących. To wzrost o 10,1%.
Mniejsza (o 4,7%) była liczba wypadków z udziałem pieszych - 4719 wypadków, w których zginęło 419 osób (mniej o 7,9%).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.