Reklama

Trwają szkolne rewolucje

Opublikowano:
Autor:

Trwają szkolne rewolucje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok szkolny za pasem. W mieleckich sklepach można już zauważyć młodych ludzi kupujących niezbędne do nauki materiały. A w jaki sposób do nowego roku szkolnego przygotowują się mieleckie szkoły? Co udało się wyremontować? Gdzie uczniowie spotkają się z nowymi dyrektorami i nauczycielami? To wszystko sprawdzaliśmy w ostatnim tygodniu.

Samorządowcy z naszego powiatu jednogłośnie twierdzą, że szkoły są najważniejsze. Zresztą budżety zarówno Mielca, jak i powiatu mieleckiego co roku przeznaczają najwięcej pieniędzy właśnie na utrzymanie szkół. To właśnie dzięki temu, nawet pomimo chwilowych trudności, nie dochodzi do ich likwidacji. Wręcz przeciwnie – dzięki środkom w nie inwestowanym, placówki te mogą funkcjonować coraz prężniej. Przykładów potwierdzających tę tezę wcale nie trzeba szukać daleko. Również i w tym roku, zarówno miasto, jak i powiat, wyłożyły sporo pieniędzy na to, by po wakacjach nasze dzieci uczyć się mogły w jak najlepszych warunkach.

Dawno zapowiedziane remonty
W szkołach średnich zarządzanych przez starostwo powiatowe kluczowe inwestycje rozpoczęto jeszcze w 2015 roku. To właśnie wtedy, przy współpracy z miastem, za 680 tys. Złotych wybudowano przy I Liceum Ogólnokształcącym boisko wielofunkcyjne z bieżnią i skocznią w dal. Z kolei wraz z początkiem wakacji w II LO wyremontowano salę gimnastyczną, w tym szczególnie jej parkiet oraz ściany. Prace wykonano dzięki wsparciu starostwa, które wynosiło ok. 57 tys. złotych.

W największej szkole średniej w mieście, czyli w Zespole Szkół Technicznych, ruszył remont tzw. sali sportowej nr 1. Zaplanowano tam całkowity remont parkietów i ścian. Jak zapewnia starostwo, inwestycja ma się zakończyć na dniach, tak, aby uczniowie mogli korzystać z wyremontowanych pomieszczeń.

Z planów, na których realizację przyjdzie jeszcze poczekać, warto wymienić remont Zespołu Szkół im. Prof. Groszkowskiego. To tutaj zostanie rozbudowana i wyremontowana sali gimnastyczna. Jak informuje Ewelina Indyk-Rusek, rzecznik prasowy powiatu mieleckiego, dojść ma również do przeniesienia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z ul. Wyspiańskiego do dawnej siedziby starostwa przy ul. Sękowskiego.

W mieście – przede wszystkim inwestycje w sport
Nie mniej zmian odnotować można w mieście, w placówkach zarządzanych przez mielecki magistrat. W zakresie remontów i inwestycji zdecydowanie przoduje tu Szkoła Podstawowa nr 3 z powstającą przy niej halą sportową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy obiekt przekazany zostanie uczniom w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Szybciej, bo w październiku, zakończyć ma się remont segmentu sportowego w Szkole Podstawowej nr 9. Przy tej samej placówce, podobnie zresztą jak i przy ZSO nr 1, dokonano również wymiany nawierzchni na boiskach zewnętrznych. - W ZSO nr 1 dodatkowo odnowiliśmy drogę między szkołą a murem kościelnym. Ponadto szkoła, już we własnym zakresie, wyremontowała główny korytarz, wyburzając ścianę i tworząc przejście do drugiej części szkoły – wylicza Arkadiusz Gałkowski, naczelnik wydziału edukacji. Sale przyłączone w ten sposób do szkoły, będące niegdyś mieniem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, od września służyć będą uczniom Gimnazjum nr 3
oraz V LO.

Co jeszcze zaskoczy nasze dzieci po wakacjach? 
W Szkole Podstawowej nr 6 może być to wyremontowany dziedziniec wewnętrzny szkoły, jak i przeszło 100 stojaków rowerowych, które w ostatnim czasie wyrosły w jego pobliżu. Uwagę przy Zespole Szkół na Dziubkowie przykuje zapewne nowo ułożona kostka na podwórzu, w przedszkolach zaś – zmiany „plenerowe” obejmujące rozbudowę placu zabaw i remont alejek ogrodowych (w Przedszkolu Miejskim nr 13) i modernizację ogrodzenia (w Przedszkolu Miejskim nr 16). - Cały czas trwa również rozbudowa i przebudowa całego Przedszkola nr 2 przy ul. Lwowskiej – dodaje Arkadiusz Gałkowski. Wśród zmian, które niedostrzegalne mogą być na pierwszy rzut oka, naczelnik wydziału edukacji wymienia jeszcze przebudowę kanalizacji deszczowej w Przedszkolu nr 9, a także remont kotłowni w podstawówce „dwójce”. Tę, dodatkowo, czekać będzie jeszcze termomodernizacja. Remonty w rejonie tej szkoły potrwać więc mają aż... do kolejnych wakacji.

Zmiany na stołkach
Również do kolejnych wakacji nasze dzieci uczyć się będą pod okiem kilku nowych dyrektorów. Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich numerów, w I LO stanowisko to objął Radosław Kluza, w ZSO nr 1 zaś – po odejściu na emeryturę Zbigniewa Zielińskiego – dotychczasowy wicedyrektor Jacek Wiśniewski. Zmiana nastąpiła również na stanowisku dyrektora Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, gdzie Józefa Lewczaka zastąpił Wacław Nelec. W czwartek, 25 sierpnia, poznamy z kolei nowego szefa Gimnazjum nr 1, będącego następcą Wiesławy Korzeń. Nabór rozstrzygnie się stosunkowo późno, bowiem do pierwszego, ogłoszonego w kwietniu konkursu na dyrektora, nie zgłosił się... nikt.

Nikt z nauczycieli, na szczęście, pracy również nie straci. I to nawet pomimo tego, że „pierwszaków”, w stosunku do roku ubiegłego, do szkół przyszło o połowę mniej. - O ile w tamtym roku było ich 800, o tyle teraz doliczyć się można 400. Wszystko, jak wiadomo, jest kwestią tego, że wielu 6-latków pozostało w przedszkolach – tłumaczy Arkadiusz Gałkowski. - Mamy jednak dużo dzieci w klasach drugich i trzecich. To właśnie dzięki temu niższa rekrutacja nie przyczyniła się do zwolnień w podstawówkach – dodaje. Niewątpliwie więcej o zmianach kadrowych pisać będziemy w przyszłe wakacje. Jeśli bowiem planowana reforma edukacji wejdzie w życie w całym swym wymiarze, kolejny rok szkolny malować się może zupełnie w innych barwach. I to nie tylko w Mielcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE