Reklama

Trwa odśnieżanie miasta i regionu. MPGK pracuje od pierwszego śniegu

Opublikowano:
Autor:

Trwa odśnieżanie miasta i regionu. MPGK pracuje od pierwszego śniegu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już pierwsze epizody zimy pokazały, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Mielcu tradycyjnie nie da się zaskoczyć. Konkrety? Na początek sezonu zgromadziło 400 ton mieszanki piaskowo-solnej i 30 ton soli drogowej na solankę. Góra piasku ma objętość 1600 m3. Sprzęt działa na ulicach nie czekając na rekordowe opady.

Po obfitych opadach, pomimo tak dużej ilości maszyn, mieszkańcy mimo wszystko muszą się uzbroić w pewną dozę cierpliwości, bo odśnieżanie odbywa się według schematu określonego w umowach z zarządcami dróg. Jednak wszystkie ujęte w nich powierzchnie na pewno zostaną odśnieżone nim dojdzie do newralgicznych sytuacji.

– Należy jednak pamiętać, że na terenie miasta są także ulice, chodniki i parkingi, o których przetargi nie mówią, ponieważ te tereny mają innych administratorów niż miasto i powiat. Przypominam, że mogą to być spółdzielnie mieszkaniowe, firmy, a nawet osoby prywatne. Także na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej sytuacja pod tym względem jest zróżnicowana. MPGK nie opiekuje się np. drogami dojazdowymi prowadzącymi do firm – wyjaśnia Wiesław Ciężadło.

– Zwykle już podczas pierwszych chwil opadu śniegu mieszkańcy wypatrują na ulicach naszego sprzętu, bo obawiają się, że jeśli nie przyjedzie on na czas, to nie dotrą do pracy czy z opóźnieniem gdzieś wyruszą. Ale mogę uspokoić, że od wielu, wielu lat, nigdy nie doszło do paraliżu komunikacyjnego z powodu nieuprzątniętego śniegu z ulic, którymi się zajmujemy. O ile nie nastąpi jakaś nadzwyczajna sytuacja, nie należy się martwić. Na każdą ulicę przyjdzie kolej – uspokaja Marek Bąbała, prezes MPGK.

Pod opieką MPGK jest prawie 153 km ulic miejskich w Mielcu, 147 m kw. chodników i ścieżek rowerowych oraz ponad 86 m kw. parkingów. Na terenie miasta są także ulice powiatowe – 95 km i niemal 30 km chodników i ścieżek rowerowych, jak również 1500 metrów kw. parkingów.

Od ponad ćwierćwiecza nie było takiej sytuacji, aby drogi będące pod opieką MPGK były nieprzejezdne z powodu opadów śniegu. Daniel Pyzikiewicz, kierownik Zakładu Dróg Miejskich, mówi, że jest w tym m.in. zasługa dostosowania ilości i jakości sprzętu do realiów polskiej zimy i lokalnej sytuacji drogowej. Do dyspozycji jest zarówno sprzęt własny, jak i wynajęty po przetargu. MPGK ma na stałe 5 piaskarko-solarek z pługiem, 3 ciągniki z pługiem i rozrzutnikiem, dwie koparko-ładowarki, dwie koparko-ładowarki z pługiem, dwa komplety wywrotek, koparkę samobieżną i wytwornicę solanki. To nie wszystko. Park maszynowy uzupełnia sprzęt wynajęty, w tym piaskarko-solarka z pługiem, cztery ciągniki z pługiem i rozrzutnikiem, ciągnik z pługiem ciężkim, trzy koparko-ładowarki, mini ładowarka, równiarka, spycharka, cztery samochody samowyładowcze oraz dostawczy. Jak mówi Wiesław Ciężadło, dyrektor ds. eksploatacyjno-technicznych MPGK, ilość i rodzaj sprzętu wynika z wieloletnich doświadczeń, w tym podczas ciężkich zim. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE