Reklama

Trądzik zmorą kobiet

Opublikowano:
Autor:

Trądzik zmorą kobiet - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Cieszyłaś się nienaganną cerą, ze spokojem wysłuchiwałaś ubolewania koleżanek, które w okresie dojrzewania na różne sposoby próbowały zatuszować niedoskonałości na twarzy. Z ulgą doceniałaś, że akurat ty nie masz takiego problemu. Nagle wszystko ulega zmianie. Masz 30 lat, a na twojej twarzy pojawiają się bolące grudki, które skutecznie uprzykrzają ci życie. Nie jesteś jedyna. Trądzik w wieku dojrzałym to plaga społeczeństwa.

Trądzik w dojrzałym wieku to zmora wielu kobiet. Zazwyczaj dopada te osoby, które w okresie dojrzewania nie miały żadnych problemów skórnych. Stąd pojawienie się ich po 20 roku życia dziwi i martwi, bo - jak się okazuje - zbadanie źródła trądziku, a także walka z nim jest bardzo trudna i czasochłonna.

Przyczyny powstawania trądziku między 20 a 30 rokiem życie nie są do końca znane. Prowadzone badania wciąż nie dają jednoznacznej odpowiedzi, gdzie tkwi problem. Badania psychologiczne natomiast jasno dowodzą, że trądzik ma dramatyczny wpływ na samopoczucie, poczucie własnej wartości i pewność siebie. Według specjalistów badających kilka grup narażonych na depresję i zaburzenia psychiki, to właśnie grupa ankietowanych zmagających się z trądzikiem oceniła swoje życie najgorzej. Wśród nich pojawiały się także odpowiedzi dotyczące myśli samobójczych czy całkowitej niechęci do życia. Osoby z trądzikiem negatywnym myśleniem wyprzedziły nawet anorektyków i uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.

Hormony
O ile w okresie dojrzewania pojawiające się na twarzy młodego człowieka wypryski są spowodowane burzą hormonalną, o tyle w wieku dojrzałym winą za trądzik rzadko obarcza się właśnie hormony, choć warto szukanie źródła zacząć właśnie od dokładnego zbadania ich poziomu w organizmie i przeanalizowania go z lekarzem. Może okazać się, że nawet delikatnie podwyższony poziom jednego z hormonów może mieć decydujący wpływ na diagnozę i dalsze leczenie.

Stres
Według ekspertów za trądzik u dorosłych odpowiedzialny jest w dużej mierze stres. Szybkie tempo życia,  problemy dnia codziennego wpływają na produkcję łoju. Trądzik powstaje, kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, a komórki skóry nadmiernie rogowacieją - wtedy zatykają się ujścia gruczołów i  tworzy się świetna pożywka dla bakterii – wyjaśnia Marta Jasiórkowska, do której gabinetu codziennie trafiają osoby z problemami skórnymi.

Dieta
Dodatkową przyczyną pojawiania się trądziku jest nieodpowiednia dieta. Mimo zmian, jakie zachodzą w świadomości konsumentów w wyborze zdrowych produktów i lepszego odżywiania, liczba punktów oferujących kuszące fast foody i żywność przetworzoną stale rośnie, popyt na nie także. Znaczenie ma także nieregularne odżywianie. Jeśli zatem borykasz się z trądzikiem, przeanalizuj swój jadłospis i wyklucz to, co może wywoływać wypryski na twarzy.

Pielęgnacja
Ważną rolę pełni także pielęgnacja skóry twarzy. Dobór odpowiednich kosmetyków wcale nie jest taki prosty. Wiele kobiet w młodym wieku, zaczynając swoją przygodę z makijażem, często decyduje się na produkty słabej jakości. Wynika to głównie z niewiedzy, ale także z oszczędności pieniędzy. To, co aplikowałyśmy na twarz parę lat temu, ma ogromny wpływ na to, jak wygląda ona dzisiaj.

Jak z nim walczyć
- Trądzik jest bardzo powszechnym problemem i tak naprawdę ciężko jest stwierdzić, jakie są jego przyczyny. Może to być zanieczyszczenie środowiska, uwarunkowania genetyczne, zażywanie niektórych leków. Należy także pamiętać i brać to pod uwagę, że ostre zmiany ropne mogą być spowodowane zakażeniem np. bakteriami gronkowca bądź obecnością w organizmie pasożytów. Jaka by to nie była przyczyna, trądzik należy leczyć i to najszybciej jak się da, by uniknąć blizn i przebarwień, które są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia - podpowiada Marta Jasiórkowska. - Dlatego uważam, że świetne efekty w leczeniu trądziku dają zabiegi złuszczające, wtedy skóra odblokowuje się i sama oczyszcza. Niestety czasem bywa tak, że proces jest długotrwały, więc należy się uzbroić w cierpliwość, regularnie robić zabiegi dobrane do skóry pacjenta, ale też używać odpowiedniej pielęgnacji domowej - kończy ekspert.

Produkty niewskazane przy trądziku

  • nabiał
  • fast food
  • produkty z dużą zawartością konserwantów
  • orzechy
  • skorupiaki
  • zboża zawierające gluten
  • sól jodowana
  • czekolada i słodycze
  • przetworzone mięso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE