11 listopada 2024 roku, w dniu wyjątkowym dla każdego Polaka, mielecka sala widowiskowa SCK ponownie wypełniła się mieszkańcami pragnącymi uczcić Święto Niepodległości w wyjątkowy sposób. Niepodległościowy Koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej, prowadzony pod batutą Piotra Wyzgi, z oprawą słowną Magdaleny Zalotyńskiej, na stałe wpisał się w miejski kalendarz wydarzeń patriotycznych, przyciągając licznych melomanów i entuzjastów kultury. Tegoroczne wydarzenie nie tylko upamiętniło historyczną rocznicę, ale także stało się okazją do uhonorowania uczestników Dyktanda Niepodległościowego.
Koncert rozpoczął się punktualnie o godzinie 16:00, wprowadzając publiczność w nastrój podniosłości i zadumy. Program obejmował utwory starannie dobrane do charakteru uroczystości. Orkiestra pod kierunkiem Piotra Wyzgi zaprezentowała się w pełnej krasie, a każda z kompozycji spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony zgromadzonych.
W przerwie koncertu miało miejsce jedno z ważniejszych punktów wieczoru – ogłoszenie wyników Dyktanda Niepodległościowego. Nagrody główne, trzy wieczne pióra, ufundowali patroni dyktanda: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Prezydent Miasta Mielca. Nagrody trafiły do tych, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem ortograficznym i gramatycznym: Jarosław Jurkowski, Bogusław Wytoszyński i Sebastian Ochalik.
Nie zabrakło także tradycyjnego wyróżnienia dla najmłodszego i najstarszego uczestnika dyktanda pani Alina Stanisławska i Bartosz Niewęgłowski, co podkreśla ponadpokoleniowy wymiar wydarzenia i wzmacnia poczucie wspólnoty wśród mieszkańców.
Organizatorzy zadbali, aby atmosfera koncertu była odpowiednio uroczysta, a oprawa słowna, jaką zapewniła Magdalena Zalotyńska, przyczyniła się do stworzenia niezapomnianego klimatu wydarzenia.
Pod koniec koncertu, na znak dyrygenta i prowadzącego, zgromadzeni w sali widowiskowej stworzyli chór z publiczności i wspólnie odśpiewali popularne pieśni patriotyczne, takie jak „Białe róże” czy „My, Pierwsza Brygada”. Ten wzruszający moment zjednoczył uczestników w duchu narodowej jedności i stał się pięknym zakończeniem niepodległościowego wydarzenia.
Utrwalając pamięć o narodowej historii, orkiestra jednocześnie tworzy nową tradycję, która z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników, budując poczucie wspólnoty i miłości do ojczyzny w sercach mieszkańców Mielca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.