Reklama

To początek kulturalnej rewolucji

Opublikowano:
Autor:

To początek kulturalnej rewolucji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden centralny dom kultury i świetlice wiejskie w każdym z sołectw – to założenie przecławskich samorządowców, które realizacji doczeka się najprawdopodobniej w roku 2018. Do tej pory kulturalną stolicą gminy będzie Tuszyma, z mapy Przecławia zniknie zaś instytucja zwana Miejskim Centrum Kultury.

O połączeniu przecławskiego MCK z Samorządowym Domem Kultury w Tuszymie radni  zadecydowali podczas obrad, jakie odbyły się we wtorek, 4 października. Jednogłośnie przyjęta przez nich uchwała moc prawną uzyska wraz z początkiem roku 2017.

Ma być lepiej łatwiej i taniej

Scalenie jednostek kulturalnych, możliwe na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ma dać gminie wiele korzyści. Od efektywniejszego realizowania zadań własnych, przez lepsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców aż po uproszczenie skomplikowanej dotąd struktury zarządzania. - Jeżeli jednostki zostaną połączone i będą zarządzane przez jedną osobę, łatwiej będzie koordynować i organizować działania. Połączenie da również możliwość pełniejszego wykorzystania zasobów i materiałów, które, wraz z wejściem w życie uchwały, staną się mieniem Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie – czytała z uzasadnienia przyjmowanej uchwały Elżbieta Augustyn-Gruszka, obecna dyrektorka SDK. Podobne uzasadnienie zaprezentowano w lutym ubiegłego roku, kiedy to zamiar połączenia MCK i SDK po raz pierwszy obwieszczony został publicznie. Wtedy włodarze gminy, wraz z domami kultury, scalić proponowali jeszcze bibliotekę. Do podjęcia takiego kroku potrzebne były jednak dwie zgody – wydane przez Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie oraz Krajową Radę Biblioteczną. Ani jedna, ani druga instytucja nie zdecydowały się udzielić gminie poparcia w tej sprawie. Nie pomogły nawet zapewnienia, że biblioteka po połączeniu działać będzie w niezmienionym zakresie, a jej dotychczasowy dyrektor stanie się zastępcą dyrektora scalonej jednostki kulturalnej.

Więcej w 41 numerze Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE