Reklama

To patron określa mielecki szpital

Opublikowano:
Autor:

To patron określa mielecki szpital - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital Powiatowy w Mielcu zorganizował konferencję naukową z okazji 150. rocznicy urodzin swojego patrona - Edmunda Biernackiego.

Spotkanie było poświęcone wybitnej postaci polskiego lekarza hematologa, neurologa i filozofa medycyny Edmunda Biernackiego oraz przyszłości i współczesnym wyzwaniom mieleckiego szpitala. Najbardziej znanym osiągnięciem naukowca było odkrycie tzw. odczynu Biernackiego (OB). Patron mieleckiej lecznicy był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. Opublikował 98 prac z zakresu fizjologii, neurologii i hematologii. Wykład na temat tej wybitnej postaci polskiej nauki wygłosił Andrzej Ochojski, który przybliżył nie tylko samą postać Biernackiego, ale także jego niezwykłe losy na tle historycznym.

Wszystkich zebranych gości powitała p.o. dyrektora szpitala Ewa Korpanty, która wraz z ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych i kardiologii, Arturem Kozłowskim, opowiadała o mieleckiej placówce – jej historii, rozwoju, trudnościach i planach na przyszłość. List na tę okoliczność przesłał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Starostwo Powiatowe w Mielcu jako organ prowadzący szpital reprezentowała Maria Napieracz, wicestarosta powiatu mieleckiego. W konferencji uczestniczył również prezydent Daniel Kozdęba.

Szpital specjalistyczny w pełnym tego słowa znaczeniu!
Wicestarosta powiedziała, że gdy weźmiemy pod uwagę cały zespół ludzi pracujących w tym szpitalu, liczący ponad 800 osób, to widzimy zarówno bardzo dobry personel medyczny, jak i wysoce wyspecjalizowanych lekarzy, którzy podejmują się trudnych zadań, operacji i zabiegów. – W szpitalu funkcjonuje 20 oddziałów szpitalnych. To jest szpital specjalistyczny w pełnym tego słowa znaczeniu – dodała.

- Uroczystość jest ważna, dotycząca człowieka, który skupiał w sobie ogromną charyzmę, mądrość oraz przystępność i ludzkie podejście. To rzadko spotykane, aby człowiek tak wykształcony był zarazem tak przystępny i dobry – powiedziała Maria Napieracz. 

Wicestarosta zwracała uwagę na prezentowane podczas konferencji fotografie, na których widać, jak na przestrzeni lat zmieniał się szpital. Za ten rozwój należy podziękować wszystkim poprzednim dyrektorom. - Nie można ująć człowiekowi tego, co dał, a każdy z nich dał serce tej placówce – dodała.

Daniel Kozdęba: Nie wolno prywatyzować szpitala
- Nastawienie moje, a także radnych jest takie, aby starać się wspierać działalność szpitala, chociażby przy zakupach inwestycyjnych. Taka współpraca zaczęła się już z poprzednimi władzami szpitala i trwa nadal – mówił Daniel Kozdęba.

Prezydent nawiązał do swoich wypowiedzi jako jeszcze młodego radnego. Mówił wtedy, że nigdy władze nie powinny doprowadzić do prywatyzacji szpitala i słowa te podtrzymuje do dzisiaj. – Naprawdę głęboko wierzę, że obecne władze szpitala i powiatu mają to na uwadze i będą dbały o potrzeby mieszkańców. Wszystko po to, aby nasz szpital mógł rozwijać się w mieście, w którym „rozwijają się skrzydła” i aby on sam mógł rozwijać swoje skrzydła – podkreślił Daniel Kozdęba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE