reklama
reklama

To już 444 lata. Uroczystości lokacji miasta w Radomyślu Wielkim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

To już 444 lata. Uroczystości lokacji miasta w Radomyślu Wielkim [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
122
zdjęć

Uroczystości w Radomyślu Wielkim. | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW niedzielę 2 lutego odbyła się Uroczystości 444-lecia lokacji Radomyśla Wielkiego. Rozpoczęła się mszą św. o godz. 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim odprawioną w intencji mieszkańców.
reklama

Uroczystości 444-lecia lokacji Radomyśla Wielkiego odbyła się w  niedzielę, 2 lutego. O godzinie 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim odprawiona została msza święta w intencji mieszkańców.

Następnie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy budynku Urzędu Gminy, a  o godz. 17:30  w sali widowiskowej przy ul. Ogrodowej 1 rozpoczęła się część artystyczna, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez podopiecznych Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek i Szkoły Muzycznej I stopnia.

reklama

Radomyśl Wielki został założony przez Mikołaja Firleja. Prawa miejskie, nadane przez Stefana Batorego, otrzymał 31 stycznia 1581 roku na sejmie w Warszawie. Miasto założone na prawie magdeburskim zachowało układ urbanistyczny z XVI w.

Radomyśl Wielki na bogatą historię i może się nią poszczycić,  to także ma wpływ na kształtowanie się miejscowości. Miasto przez lata rozwijało się dzięki szeroko zakrojonej działalności handlowej i rzemieślniczej, szczególnie garncarstwem. Mieszkała tu społeczność żydowska i katolicka, która żyła w pełnej symbiozie. Wiele znanych osób wywodzi się właśnie z Radomyśla Wielkiego.

Rok 1475, Pierwsza wzmianka o Radomyślu jako Radziemysl, osada, wieś w powiecie pilzneńskim, parafia św. Michała, właścicielką była Anna dziedziczka de Trczyana/ Trzciana/, żona Jana de Radzyemyslicze.

Rok 1581, Wykaz przywilejów nadanych miastu Radomyśl przez króla Stefana Batorego

  1. Na terenie wsi Ruda i Dulcza Mikołaja Firleja z Dąbrowicy, kasztelana bieckiego, zwłaszcza zaś jego wspólniczki 1*), dziedzicowi lokalizacja miasta Radomyśla wspomnianemu Firlejowi zostaje przyznana.
  2. Temu miastu prawo niemieckie magdenburskie zostaje nadane, zatem ono od jurysdykcji wszystkich i poszczególnych wojewodów, kasztelanów, starostów, dzierżawców, burgrabiów, podkomorzych, sędziów, podsędków, urzędników i innych dygnitarzy i przedstawicieli Królestwa zostaje wyłączone tak, że wobec nich nie odpowiadają ani do nich niech kar nie płacą a tylko wobec wójta swojego, wójt zaś wówczas istniejący wobec pana swojego dziedzica, nie inaczej jak według prawa niemieckiego sprawy dochodzącym odpowiadać będzie obowiązany, temu wójtowi wówczas będącemu, w sprawach wymienionych karnych i jakichkolwiek innych osadzenia, uzasadnienia, karania, ścinania i spalania jako prawo niemieckie nakazuje, pełna własność zostaje nadana.
  3. Targi coroczne, pierwszy na święto Nawiedzenia Błog. Marii Panny (2. II) drugi na święto św. Michała Archanioła (29. IX), targi zaś tygodniowe w każdą ferię drugą (w poniedziałek) do odbywania zostają ustanowione.
  4. Wszystkim to miasto zamieszkujących tak mieszczanom jak podmieszczanom uwolnienie od podatków królewskich i państwowych na okres 4 lat od daty obecnego przywileju liczonych zostaje nadane.
  5. W tym mieście rzemieślników wszelkich zawody wobec Kolegium według zwyczaju innych miast swobodne zostają przyznane.

Dnia 10 miesiąca maja w Warszawie na zjazdach królestwa generalnych przywilej Zygmunta III króla Polski, mocą  którego targi coroczne dwa przez Stefana króla Polski przyznane zatwierdza się a nadto nowe targi, pierwszy na święto Świętego Filipa i św. Jakuba Apostoła (1.V), drugi zaś na dzień święta Św. Agnieszki Panny (21.I) oraz wszystkie czasy zostają ustanowione.

Dnia 15 miesiąca marca w Warszawie przywilej Zygmunta III króla Polski, za przyczyną którego do targów corocznych, według przywilejów odbywać się mających,  nowe targi również coroczne, mianowicie pierwszy na ferię drugą po Niedzieli Wspomnienia (w poniedziałek po Niedzieli Palmowej), drugi na uroczystość Wszystkich Świętych (1.XI), trzeci na święto Św. Wawrzyńca Męczennika (10.VIII) w poszczególnych latach do odbywania zostaję ustanowione.

reklama

Rok 1761, Radomyśl otrzymuje oryginalny dokument Augusta III nadający miastu Radomyśl dodatkowy jarmark tygodniowy.

W Radomyślu w tym czasie są dwie klasy mieszkańców istnieją: arystokracya i klasa rzemieślnicza. Do arystokracyi należą kupcy, i ci prawie nigdy swego syna nie żenili z córką rzemieślnika, ni też córki niewydali za rzemieślnika.

Rok 1880 Radomyśl w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama