Reklama

Teraz każde dziecko już zarabia. 500+ po nowemu

Opublikowano:
Autor:

Teraz każde dziecko już zarabia. 500+ po nowemu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca składać można wnioski o pieniądze na pierwsze dziecko i wyprawkę szkolną. Na razie drogą elektroniczną, przez Internet, ale za miesiąc ruszy też nabór tradycyjnych, papierowych wniosków.

Od 1 lipca świadczenie 500+ będzie wypłacane również na pierwsze dziecko, a nie tylko na drugie i każde kolejne, jak było do tej pory; obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód w rodzinie.

Pieniądze nie są jednak przyznawane automatycznie i z urzędu, więc jeśli nie chcemy, by przepadło nam wyrównanie - warto pilnować terminów.

Rodzice mogą składać wnioski zarówno na pieniądze z programu "Dobry start" - czyli 300 złotych na szkolną wyprawkę, jak i 500+. Oba programy bowiem nie wykluczają się. Nie przysługują one jednak tak po prostu. Aby otrzymać jedne bądź drugie dofinansowanie, trzeba najpierw złożyć wniosek.

 

Kto, jak, gdzie, kiedy?

 

Wniosek na jednorazową wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną składamy w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+. Obydwa nabory ruszyły 1 lipca, przez pierwszy miesiąc wnioski w jednym i drugim przypadku będzie można składać tylko drogą elektroniczną. Kto może złożyć wniosek?  Mogą to zrobić rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24. roku życia. Jeśli kompletny wniosek o pieniądze na wyprawkę wpłynie do urzędu gminy w lipcu lub w sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września, a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie, świadczenie będzie wypłacane do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Trzeba się jednak spieszyć - wniosek o 300 zł na wyprawkę można składać tylko do końca listopada. Po tym czasie pieniądze przepadają.

Wniosek na 500 zł od 1 lipca będzie można składać drogą elektroniczną.  Są trzy sposoby, aby to zrobić: za pośrednictwem platformy "Empatia", bankowości elektronicznej lub platformy usług elektronicznych ZUS. Papierowe wnioski będą przyjmowane miesiąc później, od 1 sierpnia. Składa się je w urzędzie gminy, w której się mieszka.

Program 500+ wchodzi w życie od 1 lipca, a to oznacza, że osoby, które złożą wniosek do końca września, dostaną wyrównanie za trzy miesiące. Gmina ma maksymalnie 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Pieniądze trafią więc na konto rodzica najpóźniej do końca listopada. W praktyce jednak rozpatrzenie zazwyczaj występuje o wiele szybciej i wypłata następuje już w tym samym miesiącu, w którym rodzic złoży wniosek. Im wcześniej złożymy więc wniosek, tym szybciej dostaniemy pieniądze.

Jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 września, wyrównanie nie będzie obowiązywać, a   świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Ta sama zasada dotyczy nowo urodzonych dzieci.  Jeżeli noworodek przyjdzie na świat do 30 września, to na starcie przysługuje mu już wyrównanie za 3 miesiące, czyli dostanie wypłatę w wysokości 1500 zł. Jeżeli zaś trochę się spóźni i urodzi najwcześniej 1 października, to dostanie już tylko 500 zł. Zmieni się za to termin, w czasie którego będzie można złożyć wniosek o pieniądze.

Dotychczas był to miesiąc po urodzeniu dziecka, teraz będą 3 miesiące. Tu również będzie wyrównanie - wypłata pieniędzy będzie obejmowała miesiące liczone od dnia narodzin dziecka.

 

Duża kasa

Kiedy przyznane będą pierwsze pieniądze? Termin wypłaty 500+ zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek:

* wniosek w lipcu lub sierpniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 r.

* wniosek we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada 2019 r.

* wniosek w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.

 * wniosek w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 stycznia 2020 r.

* wniosek w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 r.

Od 1 lipca 2019 zmieniły się też inne przepisy dotyczące programu 500+. W przypadku śmierci rodzica, który składał wniosek o 500+, świadczenie już nie wygaśnie, jak to miało miejsce dotychczas. Zmiany dotkną też dzieci wychowujące się w domach dziecka i różnego rodzaju placówkach opiekuńczych. Wniosek o 500+ będzie składał dyrektor takiej placówki, a otrzymane pieniądze będą przeznaczane na potrzeby podopiecznych.

Pieniądze, które przeznaczone są w ramach programu 500+ dla podkarpackich dzieci przyprawiają o zawrót głowy.  Na wypłatę świadczeń zostanie wydanych ok. 1 mld 883 mln zł. 300 zł na wyprawkę dostanie prawie 260 tys. podkarpackich uczniów.

500+ dla nieełnosprawnego dziecka

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko niepełnosprawne w wieku do ukończenia 18. roku życia – bez względu na stopień niepełnosprawności dziecka.

Wyprawka szkolna w pigułce

- Wnioski o wypłatę świadczenia Dobry Start można składać drogą elektroniczną już od 1 lipca.
- Od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski w formie tradycyjnej.
- Aby uzyskać prawo do świadczenia, rodzic musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 listopada 2019 r. Wnioski złożone po upływie tego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku w kwocie 300 zł na dziecko, bez względu na dochód rodziny:
na dziecko lub osobę uczącą się do 20. roku życia;
na dziecko lub osobę uczącą się do 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie nie przysługuje:
na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego „zerówka”.
 

500+ w pigułce

- od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochód rodziny

- Od 1 lipca 2019 r. można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.
- Od 1 sierpnia 2019 r. wnioski o przyznanie świadczenia przyjmowane będę również w formie tradycyjnej (papierowej) w gminie
- od 1 lipca do 30 września 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek. Tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września br., świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
- Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
- Świadczenie wychowawcze 500+ zostanie przyznane do 31 maja 2021 r.


Termin dla dzieci urodzonych po 1 lipca

Od 1 lipca rodzice będą mieli trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. 500+ otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
 

500+ po rozwodzie

Świadczenie przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem mieszka i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko.
Jeśli dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, każdy z rodziców może złożyć wniosek, a pieniądze dzielą się na dwoje. Jednemu i drugiemu rodzicowi przysługuje 250 zł miesięcznie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE