Reklama

Tarnowski biskup w Kongo. Tam od 50 lat pracują tarnowscy misjonarze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: diecezja tarnowska

Tarnowski biskup w Kongo. Tam od 50 lat pracują tarnowscy misjonarze - Zdjęcie główne

Tarnowski biskup odwiedza misjonarzy w Kongo | foto diecezja tarnowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup tarnowski Andrzej Jeż wraz z osobami mu towarzyszącymi, przybył wieczorem w dniu 3 lutego do Republiki Konga, gdzie tarnowscy misjonarze obecni są od 50 lat. Towarzyszy mu też biskup kielecki Jan Piotrowski. Podczas wizyty odwiedzą placówki misyjne prowadzone przez diecezję tarnowską.

Wizyta związana jest głównie z dwiema rocznicami, ale też wydarzeniami, które zostały już dawno przewidziane, a u źródła których stoją tarnowscy misjonarze. W maju  mija wspomniane 50 lat ofiarnej i nie do przecenienia posługi tarnowskich księży w Kościele kongijskim, a pod koniec października 25 lat od śmierci księdza Jana Czuby, jedynego polskiego misjonarza fideidonisty, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo.

Wydarzenia, w których weźmie czynny udział Biskup Tarnowski to przede wszystkim uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Jana Pawła II w Dolisie wybudowanego przez ks. Mariana Pazdana. Warto zaznaczyć, że jest to już czwarty kościół, o który na kongijskiej ziemi zatroszczył się ks. Marian, a drugi konsekrowany przez bp. Andrzeja. Drugim wydarzeniem będzie poświęcenie szkoły, która stanowi element w kompleksie budowlanym nowej parafii, również pw. św. Jana Pawła II, której proboszczem jest ks. Maciej Fleszar.

Obecnie w Kościele kongijskim, w dwóch diecezjach, posługuje trzech kapłanów tarnowskich: księża Marian Pazdan i Bogdan Piotrowski weszli już w 33. rok swej aktywnej obecności, a ks. Maciej Fleszar w rok ósmy. Ksiądz biskup z bliska zobaczy ich wspólnoty parafialne i dokonane w nich dzieła.

Wszystkich misjonarzy tarnowskich związanych z ewangelizacja Konga łącznie z obecnymi jest 31. Z nich 8 już nie żyje. Trzeba też wspomnieć o trzech osobach świeckich, które jakby klamrą spinają początki misyjnych zmagań naszych misjonarzy i ostatnie lata. Chodzi o p. Mariana Jeża, który 3 lata (1976-1979) oddał misjom jako wolontariusz, oraz panów Adama Marka i Bartosza Mike, którzy przez kilka miesięcy pracowali jako wolontariusze budowlani.

Kościół w Kongu i naszych misjonarzy w nim pracujących odwiedziło już siedmiu biskupów z Tarnowa. Czterdzieści pięć lat temu uczynił to pierwszy z nich – bp Jerzy Ablewicz (1978). Po nim byli: bp Józef Życiński (1994), bp Wiktor Skworc (2008), bp Wiesław Lechowicz (2010), bp Andrzej Jeż (2014), a w grudniu 2018 r. bp Leszek Leszkiewicz. Siódmym biskupem jest Jan Piotrowski (2015), który jednak udał się do Konga już jako biskup kielecki. On również obecnie przebywa w Republice Konga i oprócz odwiedzin miejsca, gdzie kiedyś pracował (1985-1991) weźmie udział w głównych obchodach jubileuszowych w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w dzielnicy Plateau des 15 ans w Brazzaville, gdzie proboszczem od 25 lat jest ks. Bogdan Piotrowski.

W sobotę 4 lutego biskup Andrzej z towarzyszącymi mu osobami spotkał się z nuncjuszem apostolskim na Kongo i Gabon. W godzinach popołudniowych zaś odbył się koncert zorganizowany z okazji 50-lecia przez ks. Bogdana w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, w którym wzięły udział 4 chóry. Wydarzenie to było nieoficjalnym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy