reklama

Takie spotkanie było bardzo potrzebne Dzień Rodzicielstwa w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Takie spotkanie było bardzo potrzebne Dzień Rodzicielstwa w Mielcu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
146
zdjęć

Spotkanie rodzin zastępczych | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Uroczyste spotkanie, odbyło się w Restauracji Atena 6 czerwca z rodzinami, które stworzyły nowy dom dla potrzebujących dzieci. To było ważne wydarzenie także dla rodziców. Rozmowy i prelekcje wskazały kolejny właściwy kierunek.
reklama

W czwartek 6 czerwca o godz.9:00 odbyło się spotkanie z rodzinami zastępczymi w Restauracji Atena w Mielcu.
 
Dobrą okazją do tego  spotkania był Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 30 maja. 
 
Na wstępie powitano obecne osoby  m.in.gospodarza spotkania  Kazimierza Gacka Starostę Powiatu Mieleckiego, Andrzeja Bryłę wicestarostę Powiatu Mieleckiego, Marka Paprockiego przewodniczącego Rady Powiatu Mieleckiego, przewodniczącą Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Mieleckiego  Mirosławę Wyzga.
 
 To wydarzenie to również  okazja do wzajemnego poznania się i uwrażliwienia lokalnego społeczeństwa  na sprawy pieczy zastępczej. 
 
- Data 30 maja została  ustanowiona przez Sejm RP jako Dzień  Rodziny. W okolicy tej daty zawsze chcemy spotkać się z rodzinami zastępczymi naszego powiatu, aby docenić ich zangażowanie, pracę, okazane serce dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych i domach rodzinnych. Na terenie powiatu mieleckiego mamy ponad 70 takich rodzin zastępczych. Ponad 100 dzieci wychowuje się w takich rodzinach w różnym wieku, od miesiąca życia do  20 i więcej. Jeśli dziecko uczy się, studiuje, to nadal może pozostawać w takiej rodzinie po ukończeniu 18 roku życia. Cały czas mamy zapotrzebowanie na rodziny zastępcze. Obecnie kończymy szkolenie dla kandydatów. Cały czas staramy się  pozyskiwać nowe rodziny, nawet jak jeszcze nie mamy dla nich dzieci. Nie chcemy, aby zaistniała sytuacja, że dziecko potrzebujące nie ma gdzie pójść. Wolimy, aby rodziny czekały na dzieci, a nie odwrotnie i tak właśnie jest na dzień dzisiejszy. Cały czas zachęcamy rodziny o zgłaszanie się na pozostanie rodziną zastępczą. Problem mamy czasami z umieszczeniem nastolatków w rodzinie, gdyż młody już raczej ukształtowany charakter może stanowić problem w zaklimatyzowaniu się w rodzinie, ale staramy się rozwiązywać wszelkie problemy-  mówiła dyrektor PCPR w Mielcu Beata Kardyś.
 
- Każde dziecko zasługuje na szczęśliwy dom i troskliwą rodzinę, jednak niestety nie wszystkie mają tyle szczęścia. Są sytuacje, w których postanowieniem sądu, dziecko zostaje umieszczone w systemie pieczy zastępczej. Wówczas to Wy stajecie się jego figurą przywiązania oraz gwarantem poczucia stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. W imieniu własnym i współpracowników z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  w Mielcu składam podziękowania za Waszą pracę, okazane serce i czas poświęcony dzieciom. Życzę obecnym przede wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości, cierpliwości i wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z pełnionej funkcji rodzica zastępczego. Pamiętajmy, dobro wraca więc, życzę wszystkim takiego dobra, jakie sami okazujecie powierzonym waszej opiece dzieciom. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję moim współpracownikom, koleżankom 
i koledze z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu, którzy każdego dnia wspierają Państwa swoją wiedzą i umiejętnościami, są z Państwem w chwilach radości i smutku. Dziękuję Wam moi drodzy, że zawsze na Was można liczyć i to nie tylko w godzinach pracy. Życzę Wam dużo zdrowia, wytrwałości i siły do dalszej pracy - dodała dyrektor PCPR.
 
- Dziękuję bardzo wam wszystkim, którzy tworzycie nowe domy dla dzieci, pani dyrektor, wspierającej cały czas procesy organizacyjne rodzin zastępczych i pracowników PCPR. Cały system, w którym funkcjonujemy w powiecie mieleckim pozwala na zapewnienie w dobrym stopniu dzieciom nowych warunków życia, dom i dobre wychowanie. W tym łańcuszku najwięcej zależy od nowo tworzonych rodzin, nowych rodziców do których trafiają dzieci. My możemy być tylko dumni z tych wspólnych sukcesów. Praca w wychowaniu, kształtowaniu, kształceniu to wasze i dobrze wypełnione zadania. W imieniu swoim i zarządu powiatu dziękuję wam za to serce i pracę- mówił Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek.
- Dzień Rodziny Zastępczej jest bardzo ważnym dniem dla osób, które podejmują się bardzo trudnej i odpowiedzialnej roli. Od 14 lat współpracuję z PCPR ponieważ w moim zakresie działań jest opieka nad tym obszarem działalności powiatu i również chciałbym podziękować za pracę pracownikom PCPR, że tak prężnie działają w zakresie pieczy zastępczej. Doceniamy bardzo tych, którzy podejmują się tej trudnej roli. To jest bardzo ważne, aby pomóc tym młodym ludziom, którzy są w kryzysie i potrzebie stworzenie atmosfery prawdziwego domu rodzinnego, aby jak najszybciej mogli wyjść z traumy, którą niekiedy przeżywali w rodzinach biologicznych - mówił Andrzej Bryła wicestarosta Powiatu Mieleckiego.
 
- Dla nas liczą się dzieci, służymy dzieciom, tworzymy rodzinę zastępcza od 13 lat, już troszeczku dzieci przeszło przez nasz dom. Te dzieci dorastają, odchodzą, przychodzą następne, tych dzieci pojawia się coraz więcej. Staramy się sprostać problemom, wspiera nas zawsze PCPR. Każda z rodzin ma swojego koordynatora, który wspiera i pomaga. Są sytuacje, które zaskakują, ale i z tym sobie radzimy. Dla każdego dziecka trzeba mieć czas nie odkładać problemu, rozmowy i przytulania bo to zawsze rozwiąże problem szczególnie u maluszków- mówiła Teresa Rachwał.
 
- Jestem rodziną zastępczą od 4 lat mamy czwórkę dzieci 4 chłopców, najmłodsze 5 lat to rodzeństwo, które nie można rozdzielić. Są bardzo z sobą zżyci. Jedno dba o drugie, najstarszy ma 11 lat. Nigdy w życiu nie zmieniłabym tej decyzji cieszę się, że ją podjęłam-  mówiła pani Dominika.
 
Podczas spotkania   Anna Wiśniewska -Małek, lekarz, doświadczony terapeuta, od wielu lat prowadząca rozwojowe zajęcia warsztatowe, podczas prelekcji poruszyła temat wpływu traumatycznych przeżyć dziecka na jego życie i zachowanie. Omówiła kroki jak radzić sobie z pojawiającymi się problemami, lub co robić, aby nie  doprowadzić do nich. 
 
- Każdego z nas dotyczą przeżycia naszych przodków, często dzieci z rodzin z problemami będą przechodziły to o wiele mocniej. Jeżeli u tych dzieci, które do was przyszły z wami zamieszkały  zaczyna się coś dziać to nie dzieje się bez przyczyny. To bardzo często ma podłoże wywodzące się z problemów nie tylko rodziców ale i dziadków. Świadomość i podświadomość to dwa ważne tematy, o których musimy porozmawiać -mówiła terapeutka.
 
 
W pierwszej części muzycznie spotkanie uświetniła Julia Podraza śpiewając piosenkę pod tytułem „Dobranoc Panowie”, Julia Tomaszewska  „Co się śni niewidomym”, Anastazja Piekarz „Kolorowy wiatr”,  i Julia Wojtania „Moja i twoja nadzieja” za ich występ podziekowania skierowano do  Jolanty Dudzik, która przygotowała je do występu.
 
 
Zadania powiatu w zakresie pieczy zastępczej starosta wykonuje za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej. 
W Powiecie Mieleckim zgodnie z zarządzeniem Starosty Powiatu Mieleckiego organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu.
Praca PCPR opiera się na przepisach prawa, którego przestrzegamy. Zadaniem PCPR jest poszukiwanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej tam rodziny są kwalifikowane i szkolone.  To miejsce,  gdzie rodziny zastępcze mogą liczyć na wsparcie i finansowanie.
Rolą PCPR jest także zwracanie uwagi na niewłaściwe wypełnianie funkcji rodziny zastępczej (do tego obliguje nas art. 71 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). W takich sytuacjach przekazywana jest  informacja do starostwa, 
a Starosta informuje sąd rodzinny. Sąd na podstawie zebranego materiału, w tym wywiadu kuratora sądowego, podejmuje decyzje dotyczące dzieci.
W swojej pracy pracownicy  kierują się przede wszystkim empatią wobec potrzeb dzieci oraz ich dobra, etyką zawodową i chęcią niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. 
Obecnie na terenie powiatu mieleckiego funkcjonuje 72 rodziny zastępcze, 
w których łącznie przebywa 107 dzieci. 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu poszukuje małżeństw oraz osób samotnych chętnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Istnieje duża potrzeba tworzenia nowych rodzin zastępczych dla dzieci zaniedbywanych wychowawczo i emocjonalnie, doświadczających braku podstawowych potrzeb i krzywdzonych przez osoby najbliższe. Rodzina zastępcza może zapewnić dziecku ciepło rodzinnego domu i dać poczucie bezpieczeństwa.
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i pracownicy chcą, aby współczucie i wzruszenie pojawiające się na widok skrzywdzonych dzieci przeobrazić w konkretne działanie i udzielić im pomocy.
 
Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym zapraszamy po szczegółowe informacje do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu ul. Żeromskiego 34,
tel. 17 78 00 474, 737 161 019.
 
Dlaczego warto stworzyć rodzinę zastępczą?
 
Kilkanaście lat naszego życia poświęcamy na naukę różnych przedmiotów w ramach edukacji szkolnej – jednych mniej innych bardziej potrzebnych. Nikt nas jednak nie uczy jak być dobrym rodzicem, jak wypełniać to powołanie w sposób należyty. Stąd tak wielu rodziców nie potrafi wychowywać swoich dzieci, nie potrafi stworzyć im domu, w którym panuje miłość, ciepło, wzajemna życzliwość, zrozumienie, poszanowanie drugiej osoby. W zamian za to uciekają w alkohol, rozbijają własne rodziny, porzucają dzieci – stwarzają im piekło na ziemi. 
Takim dzieciom trzeba pomóc, znaleźć im inną rodzinę – rodzinę zastępczą, w której dziecko otrzyma zainteresowanie i troskę, w której zaspokojone zostaną wszystkie jego potrzeby – fizyczne, psychiczne, emocjonalne. Również w powiecie mieleckim są dzieci, które wymagają znalezienia im rodziców zastępczych, rodziny te uczą dzieci życia, pełnienia ról społecznych. Dają miłość, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Pokazują codzienne życie - że są rachunki za gaz, zakupy, problemy finansowe, jest polityka, obawy przed utratą pracy, że są troski i radości. Tego wszystkiego nie ma w domach dziecka. Dlatego tak ważne jest aby każde dziecko całkowicie lub częściowo pozbawione opieki rodzicielskiej znalazło swój nowy dom w rodzinie zastępczej a nie w instytucjonalnej  formie opieki zastępczej. 
 W tej sytuacji ważne jest ciągle pozyskiwanie kandydatów na rodziny zastępcze. 
Rodziny zastępcze stają wobec wielu zadań i trudności, z którymi muszą się zmierzyć m.in. dzieci wywodzą się z trudnych środowisk, często po przeżyciach traumatycznych, wymagają pomocy specjalistów, maja deficyty emocji, zaległości w nauce itp. Codzienność rodzicielstwa zastępczego to nieustanna troska, praca nad dzieckiem w celu zrekompensowania mu wszystkich jego problemów i trudności wynikających z przeszłości. Należy jednak zaznaczyć, iż przyjęcie do własnej rodziny nieswojego dziecka, ofiarowanie mu swojej miłości, opieki i pomocy jest przecież największym darem, który można ofiarować drugiemu człowiekowi. Z każdym kolejnym przyjętym do rodziny zastępczej dzieckiem robi się radośniej w domu, rodzice zastępczy mogą liczyć na uśmiech dziecka, wspólne przeżywanie nawet małych sukcesów dziecka, co bardzo jednoczy rodzinę zastępczą 
i wówczas napotkane trudności jakby maleją. Należy zaznaczyć, iż w razie trudności rodziny zastępcze nie pozostają same, mogą liczyć na pomoc i wsparcie PCPR w Mielcu, i innych specjalistów.
W Mielcu funkcjonuje także grupa wsparcia dla niespokrewnionych rodzin zastępczych- będąca właśnie jedną z form wparcia i pomocy dla rodzin zastępczych. Stwarza ona możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, obawami, sukcesami, rodzice zastępczy mogą wspólnie przezywać radości i smutki. Poszerzają także swoje umiejętności wychowawcze. 
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama