Dożynki to dzień, w którym rolnicy i gospodarze dziękują za plony. W tym roku było aż 11 wieńców dożynkowych. Gospodarzem uroczystości było sołectwo Tuszyma.
Starostami zostali Anna Szlachetka i Karol Białek, przejęli tradycyjny sierp od sołectwa Biały Bór. Przybyli również parlamentarzyści: Fryderyk Kapinos, Krystyna Skowrońska, Zbigniew Chmielowiec wraz z żoną, Zdzisław Pupa, burmistrz Przecławia Renata Siembab, zastępca burmistrza, Grzegorz Skrzypek, sołtysi i liczne grono mieszkańców jak również osób pochodzących z gminy Przecław.
Sołectwa przygotowały wieńce, które brały udział w konkursie. Każdy z nich był piękny i komisja miara duży problem z wyborem tego jednego. Wielogodzinna praca i wielotygodniowe przygotowania, zboża (jęczmienia, pszenicy i pszenżyta), zbieranie i suszenie ozdób (zatrwianu, miechunki, kraspedy, nasion dyni) i udział wielu rąk dały niesamowity efekt. Niektóre z nich przedstawiały symbole wiary, inne bardziej związane z pracą rolnika.
Pierwsze miejsce zdobył oryginalny motyl przygotowany przez sołectwo Rzemień, który będzie reprezentował gminę na Powiatowych Dożynkach już 4 sierpnia, w Wadowicach Górnych. Nagrodzony wieniec w kształcie motyla symbolizuje kruchość i odrodzenie życia, przemijanie i beztroskę.
Wiele atrakcji, oprawę związaną z tradycjami m.in. młócenie zboża przygotowali pracownicy Domu Kultury wraz z dyrektorem Krzysztofem Urbańskim. Nie zabrakło muzycznej oprawy dożynek: uczniowie z miejscowości gospodarzy przygotowali program muzyczny i taneczny.
Swoim występem dożynki podsumował Przecławski Zespół Ludowy "Podkówka" i Zespół Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.