Reklama

Szybki internet? Mieszkańcy zdecydują sami

Opublikowano:
Autor:

Szybki internet? Mieszkańcy zdecydują sami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Borowa - szczególnie miejscowości Gliny Wielkie, Gliny Małe, Surowa, Łysakówek, Górki i Sadkowa Góra od dawna pytają o możliwość dostępu do szerokopasmowego Internetu. Teraz pojawiła się szansa.

Już dwa lata temu pisaliśmy, że w gminie Borowa zostały położone światłowody - łącze służące do przesyłania cyfrowej informacji wybudowane w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podkarpackie. Przy starej szkole w Łysakówku stanęła więc skrzynka - tam jednak instalacja się kończy. Mieszkańcy od dawna zwracali się do naszej redakcji, gdyż myśleli, że będą mieli możliwość podłączania się do szybkiego Internetu, ale niestety tak nie jest.

Jest nadzieja

Na obszarze gminy znajduje się bardzo wiele tzw. białych plam, czyli punktów adresowych, które nie znajdują się w zasięgu sieci dostępu do Internetu.

- Biorąc pod uwagę niedogodności tym spowodowane, z inicjatywy wójta gminy Borowa Stanisława Mieszkowskiego odbyło się kilka spotkań roboczych z udziałem przedstawicieli firmy Multimedia Polska, mających na celu ocenę możliwości ewentualnej budowy przez firmę sieci światłowodowej na terenie gminy. Sieć światłowodowa umożliwiłaby dostarczenie do gospodarstw domowych usług szerokopasmowego Internetu oraz telewizji i telefonii. W spotkaniach uczestniczyli również radni i sołtysi – czytamy w gminnej informacji.

Jak się dowiadujemy, firma Multimedia Polska wyraziła wstępne zainteresowanie inwestycją polegająca na budowie szerokopasmowej sieci światłowodowej na obszarze kilku miejscowości wraz z podłączeniem do sieci gospodarstw domowych i świadczenia wszystkich usług telekomunikacyjnych dostępnych obecnie i w przyszłości. O zakresie usług abonenckich decyduje wyłącznie urządzenie montowane u abonenta. Standardowo firma instaluje u abonentów urządzenia pozwalające na świadczenie usługi dostępu do Internetu z prędkością do 1,2 Gb/s, telewizji i telefonii stacjonarnej. 

Muszą być chętni

Aby firma zainwestowała w światłowody, musi najpierw  określić wielkość i zasięg inwestycji – dlatego w pierwszej kolejności należy oszacować liczbę potencjalnych chętnych na podłączenie się do sieci. W związku z tym wójt prosi o wypełnienie ankiet, które będą roznoszone przez sołtysów. Ankietę można również pobrać z gminnej strony internetowej (www.borowa.pl), wypełnić i dostarczyć do sołtysa lub urzędu gminy. 

- Oczywiście samo wypełnienie ankiety i wyrażenie wstępnej zgody na korzystanie z usług nie oznacza zawarcia umowy o świadczenie usług.  Do dokonania przyłącza, przez które mają być w przyszłości świadczone różne usługi, będzie konieczna również zgoda właściciela posesji – czytamy dalej w gminnej informacji.

Zatem pojawiła się szansa na szybki Internet. Teraz wszystko w rękach mieszkańców kilku miejscowości. To oni w ankiecie zdecydują, czy chcą korzystać z nowoczesnych technologii.


Ankiety są przeznaczone dla mieszkańców Glin Wielkich, Glin Małych, Surowej, Łysakówka, Górek i Sadkowej Góry. Będą one roznoszone przez sołtysów. Ankietę można również pobrać z gminnej strony internetowej (www.borowa.pl), wypełnić i dostarczyć do sołtysa lub urzędu gminy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE