reklama
reklama

Szokujące rekordy promili. Czy padły w powiecie mieleckim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KWP Rzeszów

Szokujące rekordy promili. Czy padły w powiecie mieleckim? - Zdjęcie główne

Szokujące rekordy promili | foto KWP Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnim czasie często słyszymy o zatrzymaniach osób, które są pod wpływem alkoholu. Ilość promili szokuje za każdym razem. Jaki był rekord?
reklama

Rekordy promili

Ostatnie zdarzenie, które miało miejsce w Chorzelowie, przyniosło powiatowi mieleckiemu niechlubną sławę. Mężczyzna, który został zatrzymany, miał we krwi aż 7 promili (i jeszcze miał ochotę na piwo!). Czy to rekord na podkarpaciu? Ależ skąd.
W 2013, roku przy drodze w Tarnowskiej Woli, strażnicy miejscy z Nowej Dęby znaleźli nieprzytomnego mężczyznę, który miał 13,74 promila alkoholu. Nie reagował on na żadne bodźce, dlatego został przewieziony do szpitala specjalistycznego.
Nieoficjalny rekord Polski i świata, został pobity w 2012 i wynosił 22 promile. Niedaleko Ostrołęki, kierowca samochodu osobowego wjechał pod ciągnik siodłowy i zginął na miejscu. Rekord ten jest nieoficjalny, ze względu na odniesione obrażenia, które utrudniły weryfikację stężenia alkoholu we krwi.

reklama

Dawka śmiertelna alkoholu

Umownie przyjęta dawka śmiertelna wynosi 8 g czystego alkoholu na 1 kg masy ciała. Pamiętajmy jednak, że to są wartości przybliżone. Dawka śmiertelna zależna jest od wielu czynników, w tym: stanu zdrowia, wagi, ilości spożytego jedzenia, częstotliwości spożywania alkoholu, przyjmowanych leków i odporności organizmu na zatrucia. Często wyższa tolerancja na alkohol występuje wśród osób, które są w ciągu alkoholowym.

Procedura zatrzymania osoby, która dopuściła się wykroczenia i jest pod wpływem alkoholu

Nadużywanie napojów alkoholowych bardzo często prowadzi do agresywnych działań, kradzieży i wypadków. Zapytaliśmy, jak wygląda procedura zatrzymania osoby w stanie upojenia alkoholowego. 

reklama

Jeżeli mamy taką osobę, która znajduje się w stanie upojenia alkoholowego, to szpital ma zastrzeżenie od nas, że do czasu wytrzeźwienia, przebywa ona w szpitalu. Ta osoba pozostaje do dyspozycji policji.

informuje podkom. Bernadetta Krawczyk, rzecznik prasowy KPP w Mielcu

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku przestępców i osób poszukiwanych listem gończym. Jeżeli są przestępcy, którzy wcześniej byli już karani i są notowani, to są oni pilnowani w szpitalach przez funkcjonariuszy Policji. Tak też było w przypadku ostatniego zatrzymania mężczyzny w sklepie w Chorzelowie.

Z uwagi na fakt, że ten pan znajdował się w stanie takiego upojenia alkoholowego, został on przewieziony na SOR, gdzie przebywał do czasu wytrzeźwienia. Kolejno został on osadzony u nas w PDOZ i przetransportowany do zakładu karnego, celem odbycia kary pozbawienia wolności, z uwagi na fakt, że był poszukiwany listem gończym. 

reklama

dodaje podkom. Bernadetta Krawczyk, rzecznik prasowy KPP w Mielcu

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych

W niektórych państwach jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi pozwalająca na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Kraje w Europie z najwyższą tolerancją: Liechtenstein, Malta i Wielka Brytania. Limit w tych państwach wynosi aż 0,8 promila. Istnieją kraje, w których kierujący musi być całkowicie trzeźwy. Są nimi: Czechy, Estonia, Litwa (kierowcy początkujący i zawodowi), Niemcy (kierowcy początkujący i zawodowi),  Rumunia, Słowacja, Słowenia (kierowcy początkujący i zawodowi), Węgry i Włochy (kierowcy początkujący i zawodowi). W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Przekroczenie limitu jest wykroczeniem, za które grozi mandat oraz zatrzymanie prawa jazdy.  

reklama

Szkodliwe działanie alkoholu

Nadużywanie spożycia alkoholu ma wiele negatywnych skutków.

Oto niektóre z nich:

  • osłabienie i niewydolność serca, podwyższone ciśnienie
  • marskość i nowotwór wątroby
  • wrzody żołądka
  • zapalenie trzustki
  • owrzodzenie jelit, biegunki
  • zaniki pamięci
  • depresja
  • nerwowość

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama