Jej program jest spójny z tym, co rodzice przekazują w domach swoim dzieciom. Siłą szkolnictwa katolickiego jest zatem nie tylko przekazywanie wiedzy, ale kształtowanie formacji duchowej i intelektualnej wśród młodych ludzi oraz wychowywanie oparte na fundamencie wiary i moralności katolickiej, kulturze chrześcijańskiej oraz wartościach rodzinnych i narodowych. Tym samym szkolnictwo katolickie wpływa w pewnej mierze na kształt polskiej rodziny w przyszłości.
Ponadto to, co wyróżnia szkoły katolickie od innych szkół, jest klimat tam panujący, który daje poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie spędzają bowiem czas z rówieśnikami, którzy pochodzą z podobnych środowisk, z rodzin o zdrowych fundamentach. Szkoły katolickie coraz częściej oznaczają też prestiż i umieszcza się je wśród tzw. szkół elitarnych. Bardzo często mają bowiem opinię placówek, w których dzieci są lepiej uczone, gdzie jest większa możliwość rozbudzania młodzieńczych pasji oraz gdzie z większą dbałością i indywidualnie podchodzi się do ucznia.
Jednocześnie kształcenie w szkołach katolickich jest na wysokim poziomie. Podkreślają to wszystkie ogólnopolskie rankingi. W oparciu o przyjęte wskaźniki szkoły katolickie zaliczane są do grupy najlepszych placówek oświatowych w Polsce. Natomiast największym problemem dla rozwoju szkół katolickich w Polsce, w tym m.in. w Mielcu, jest infrastruktura. Brakuje głównie budynków, odpowiedniej lokalizacji oraz istotnego wsparcia ze strony samorządów lokalnych dla tego typu inicjatyw. Stąd idea powstania w naszym mieście szkoły katolickiej wciąż czeka na swoją realizację.