Reklama

Sukces mieleckiego „Elektryka” w zawodach sportowo-obronnych gniazd Sokolich

Opublikowano:
Autor:

Sukces mieleckiego „Elektryka” w zawodach sportowo-obronnych gniazd Sokolich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 125. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół 1893” w Mielcu, 29 września, odbyły się zawody sportowo-obronne gniazd Sokolich.

W zawodach wzięło udział kilkanaście 3–osobowych drużyn dziewcząt i chłopców. Wśród nich dwie drużyny reprezentujące mieleckiego Sokoła,  składające się z kadetów z mieleckiego Elektryka. Przeprowadzono trzy konkurencje: strzelanie z karabinka sportowego kbks (na strzelnicy LOK), biegi średnie na 800 m (dziewczęta) i 1200 m (chłopcy) oraz rzut granatem na odległość. Duży sukces w zawodach odniosły kadetki i kadeci z Elektryka reprezentujące mieleckiego Sokoła.

Drużynowo:
I miejsce wśród dziewcząt (Ewa Surowiec, Luiza Krakowska i Margarita Janeczko-Tucholska) 
III miejsce wśród chłopców  (Wiktor Nycek, Radosław Tetlak i Miłosz Krużel).

Indywidualnie: 
II miejsce Ewa Surowiec
 III miejsce Luiza Krakowska wśród dziewcząt
II miejsce Wiktor Nycek wśród chłopców.

W klasyfikacji ogólnej ,,Sokół 1893” w Mielcu zajął drugie miejsce. Współorganizatorem zawodów sportowo-obronnych w Mielcu byli nauczyciele z Elektryka, którzy pełnili jednocześnie rolę sędziów: Marek Sypek i Marek Rucki – rzut granatem oraz Roman Gruszecki i Hubert Kardyś – zawody strzeleckie.

Tekst: Roman Gruszecki

 


         Polskie Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół” w Mielcu zostało założone w 1893 roku z inicjatywy obywateli miasta. Naczelnym zadaniem Towarzystwa było propagowanie sportu oraz organizowanie życia narodowego i kulturalnego. Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół” w Mielcu, do wybuchu II wojny istniało 46lat. W ciągu tego okresu odegrało wyjątkowo istotną rolę w krzewieniu polskości. Dzięki działalności Sokoła rozbudzony został w społeczeństwie mieleckim patriotyzm, silne przywiązanie do tradycji i historii narodu polskiego oraz regionu.
         Po II wojnie światowej  sytuacja towarzystwa stała się wyjątkowo trudna. W dniu 5 marca 1949 roku na mocy decyzji Wojewody Rzeszowskiego majątek został odebrany Towarzystwu i przekazany na rzecz Zarządu Miejskiego w Mielcu. 
         Reaktywowanie Towarzystwa było możliwe dopiero po zmianach  politycznych w 1989 roku. Pierwszym sygnałem żywotności ruchu sokolego, było powołanie w 1992 roku, na bazie rozwiązanego klubu ,,Tęcza” Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. Towarzystwo od chwili powołania miało na celu organizację działalności sportowej, propaństwowej i patriotycznej, 
a członkowie Sokoła uczestniczyli w zawodach sportowych i uroczystościach. 
Jednocześnie z prowadzoną działalnością patriotyczną i sportową prowadzone były działania mające na celu odzyskanie zajętego przez komunistyczne władze majątku, głównie siedziby Towarzystwa, tzw. ,,Sokolni” przy ul. Sękowskiego 1 w Mielcu. Ostatecznie, decyzją z dnia 21 grudnia 2009 roku Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję stwierdzającą nieważność decyzji Wojewody Rzeszowskiego z 1949 roku.
         W 2010 roku, zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania, powrócono do pierwotnej, przedwojennej nazwy dodając rok założenia gniazda w Mielcu. Obecnie pełna nazwa brzmi: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół 1893” w Mielcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE