Decyzję podjęto w oparciu o pozytywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez służby weterynaryjne.
Przypomnijmy, że pierwsze ognisko ND wykryto 7 marca 2025 roku w jednym z gospodarstw komercyjnych w powiecie mieleckim, gdzie hodowano 13 486 kur rzeźnych. Trzy dni później potwierdzono kolejne ognisko – tym razem w hodowli liczącej aż 24 170 ptaków. W wyniku działań zaradczych, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, dokonano przymusowego uboju i utylizacji ponad 37 tysięcy sztuk drobiu. Równocześnie powołano strefy zapowietrzone i zagrożone, wprowadzając szereg zakazów i obowiązków dla hodowców.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody z 10 kwietnia br., które weszło w życie dzień później, straciło moc wcześniejsze rozporządzenie z 11 marca, ustanawiające strefy objęte restrykcjami. Jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu, decyzję podjęto po zakończonych kontrolach gospodarstw w obszarach objętych nadzorem. Nie stwierdzono tam obecności nowych ognisk choroby.
Tym samym zakończono obowiązywanie stref zapowietrzonych i zagrożonych, co oznacza powrót do normalnego funkcjonowania dla hodowców drobiu w regionie.
Rzekomy pomór drobiu (ND), choć niegroźny dla ludzi, jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową atakującą ptactwo domowe i dzikie. Jej wystąpienie wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.