Reklama

Street art - mural dla bohatera z 304 Dywizjonu Bombowego gotowy! Zobaczcie efekt końcowy!

Opublikowano:
Autor:

Street art - mural dla bohatera z 304 Dywizjonu Bombowego gotowy! Zobaczcie efekt końcowy!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mural przedstawia Ludwika Krempę i samolot Vickers Wellington z 304 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, którym sanoczanin dowodził podczas II Wojny Światowej.

Mural powstał na budynku przy ulicy Heweliusza 3 w Sanoku. Jego autorami są Arkadiusz Andrejkow i Marek Szatkowski, dobrze znani w Sanoku artyści zajmujący się szeroko pojętym street artem. Obraz powstał przy użycia farb fasadowych, spray'u i aerografu. Prace trwały kilkadziesiąt godzin - łącznie cztery dni.

Mural powstał z inicjatywy Urzędu Miasta w Sanoku, który w ten sposób chciał uczcić bohatera z Sanoka. - Temat zaproponował nam Robert Bańkosz z sanockiego magistratu. Głownie chodziło o to, aby pokazać wyjątkową postać, która w Sanoku jest praktycznie nieznana, a wywodzi się z tego miasta - mówi Marek Szatkowski. 

To kolejne wspólnie dzieło w wykonaniu Arkadiusza i Marka. W 2016 roku stworzyli mural poświęcony historii miasta i związanych z nią ważnych osobistości i wydarzeń. Dzieło można podziwiać na skarpie staromiejskiej przy ulicy Podgórze.

W planach są też kolejne murale. - Zależy nam na ty, aby prace, które powstają w przestrzeni publicznej, miały zarówno walor estetyczny jaki edukacyjny. Ma być ciekawie i z przesłaniem - mówi Rafał Jasiński z działu promocji sanockiego magistratu.  

***

Pułkownik pil. Ludwik Krempa urodził się w Sanoku 22 stycznia 1916 roku. Podczas wojny wykonywał loty bojowe na maszynach Vickers Wellington – patrole nad morzem celem wykrywania i niszczenia wrogich okrętów, w tym niemieckich okrętów podwodnych. Do jego zadań należało patrolowanie, fotografowanie i bombardowanie. Do lutego 1943 odbył 16 lotów bojowych.

W maju 1943 został skierowany na kurs doszkalający dla oficerów w bazie RAF w Cosford, od lipca 1943 odbywał kurs zgrywania załóg w 6 OTU w Silloth, po czym jako nowo promowany oficer 10 września wrócił do Dywizjonu 304 jako dowódca załogi.

Odbył kolejne 34 loty i zadania bojowe, głównie nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką Biskajską. W czasie jednego z patroli udało im się wykryć trzy okręty nieprzyjaciela. Po odbyciu łącznie 50 lotów (ostatni z tury 21/22 czerwca 1944) skierowano go na kurs dla instruktorów w szkole pilotażu 16 SFTS, a po jego ukończeniu od 22 czerwca 1944 szkolił pilotów jako instruktor na samolotach Oxford.

Po zakończeniu wojny trafił ponownie do Dywizjonu 304, który stał się wówczas jednostką transportową. 24 stycznia 1946 został przeniesiony do 301 Dywizjonu Transportowego Ziemi Pomorskiej-Obrońców Warszawy (w czasie służby odbywał loty na samolotach Halifax do Włoch i Grecji), w którym służył do rozformowania tej jednostki w grudniu 1946. Po zakończeniu służby pozostał w Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, w jego ramach od 10 stycznia 1947 służył w bazie w East Wretham. Został zdemobilizowany w styczniu 1949.

Pułkownik Ludwik Krempa jest Kawalerem Orderu Wojennego VIRTUTI MILITARI. Dwukrotnie nagradzano go Krzyżem Walecznych, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Lotniczym. Jest członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski i Honorowym Członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W styczniu 2016 obchodził jubileusz setnych urodzin. Mimo wieku do końca życia brał aktywny udział w uroczystościach patriotycznych, kombatanckich i rocznicowych. 

Zmarł 3 stycznia 2017 roku w Krakowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE