Reklama

Strażacy świętowali

Opublikowano:
Autor:

Strażacy świętowali - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już 140 lat, jak Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie chroni życie i dobytek mieszkańców gminy. Z tej okazji otrzymała nowy sztandar.

Obchody 140-lecia rozpoczęły się 24 czerwca przejściem kolumny marszowej składającej się z dowódcy uroczystości, pocztu flagowego, pocztu sztandarowego miejscowej OSP, pozostałych pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej na uroczystą mszę św. w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Czerminie. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji wszystkich strażaków, którzy odeszli już z szeregów straży oraz tych, którzy czynnie pełnią społeczną służbę.

Następnie pododdział składający się z pocztu flagowego, pocztów sztandarowych jednostek OSP, prezesów, naczelników i druhów z jednostek OSP przemaszerował w asyście Orkiestry Dętej z Dobrynina na plac Amfiteatralny w Czerminie. Tam nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Po odśpiewaniu hymnu państwowego prezes OSP Czermin - Jan Myjak przywitał zebranych gości i przedstawił rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie.

Po przemówieniu nastąpiło pożegnanie sztandaru OSP w Czerminie, który został nadany w 1986 roku. Po odczytaniu przez naczelnika OSP Czermin, druha Tomasza Zająca, uchwały Zarządu OSP Czermin o wprowadzeniu nowego wzoru sztandaru, przedstawiciele OSP dokonali pożegnalnej prezentacji sztandaru. Następnie wójt gminy Czermin Leon Getinger - przewodniczący Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru, odczytał i przekazał w imieniu fundatorów akt fundacji sztandaru prezesowi OSP Czermin. Druh Franciszek Augustyn - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie - odczytał akt nadania nowego sztandaru.

Druh Janusz Konieczny - wiceprezes ZG ZOSP RP, przewodniczący Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru - Leon Getinger oraz komendant gminny - Tomasz Zając uroczyście przekazali OSP w Czerminie nowy sztandar – symbol wskazujący na odwagę strażaków oraz chęć niesienia pomocy innym ludziom.

Po uroczystym nadaniu sztandaru odczytano uchwałę ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, na podstawie której zostały wręczone medale za zasługi dla pożarnictwa. Wręczenia dokonali druh Janusz Konieczny - wiceprezes ZG ZOSP RP, druh Franciszek Augustyn - wiceprezes ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, Krystyna Skowrońska - poseł na Sejm RP w asyście druha Jana Muchy - wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Mielcu oraz druhen OSP Czermin – Amelii Działo i Natalii Zając.

Złote medale otrzymali: Kazimierz Czaja, Sławomir Sidur, Tomasz Rec, Leszek Serafin, Zbigniew Kilian.

Srebrne medale otrzymali: Leszek Pękala, Tadeusz Śpiewak, Władysław Kukliński, Kazimierz Górski.

Brązowe medale otrzymali: Radosław Myjak, Mariusz Kasprzak, Kamil Kapinos.

Po wręczeniu medali głos zabrali zaproszeni goście. Obchody 140-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerminie i nadania nowego sztandaru zakończył dowódca uroczystości meldunkiem złożonym druhowi Januszowi Koniecznemu, po czym poczty sztandarowe i pododdziały odmaszerowały na miejsce zgrupowania.

Orkiestra Dęta z Dobrynina, uświetniając uroczystości, przygotowała także na placu Amfiteatralnym w Czerminie krótki występ, po którym rozpoczęła się zabawa taneczna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE