Reklama

Strażacy pasjonaci

Opublikowano:
Autor:

Strażacy pasjonaci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mitem jest, że do Ochotniczej Straży Pożarnej można przyjść bez przygotowania. Strażak z OSP, tak samo jak zawodowy, musi się ciągle szkolić. Ochotnicy - pasjonaci pracują za darmo, a najlepszą dla nich zapłatą jest ludzka wdzięczność.

Gdy dojdzie do powodzi, strażacy ochotnicy nie tylko noszą worki z piaskiem. Ich rola jest znacznie większa. Ochotnicy tak samo jak zawodowi wyjeżdżają do pożarów, wypadków drogowych czy innych zdarzeń, mają wiele zadań dodatkowych, takich jak zabezpieczanie imprez masowych i różnych uroczystości. Edukują młodzież poprzez organizowane turnieje wiedzy pożarniczej oraz konkursy plastyczne. 

- Dzieci już od najmłodszych lat uczą się i kształcą często na przyszłych strażaków. Wielu późniejszych strażaków, których znam, tak zaczynało - mówi prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP, Franciszek Augustyn. Ochotnicy mogą się także pochwalić inną działalnością: - Już od 12 lat organizujemy pielgrzymkę do Częstochowy, która jest doskonałą okazją do wspólnego zjednoczenia się – mówi prezes.

Urodzony strażak
W powiecie mieleckim wśród ponad 4500 strażaków ochotników są również kobiety. Tworzą ponad 100 jednostek, które działają we współpracy z komendą powiatową. Dla porównania strażaków zawodowych jest około 100.

- Strażak OSP i PSP to jedność, jak flaga polska, OSP to białe hełmy, czyli biała część na górze flagi, a PSP czerwona na dole - barwnie opisuje prezes.

OSP w  powiecie mieleckim działa już około 20 lat, a gdy powstawały poszczególne jednostki, Franciszek Augustyn zarządzał nimi. - Brałem też cały czas udział w akcjach, jako członek OSP Rzemień – wspomina Franciszek Augustyn, który właśnie w Rzemieniu się urodził i wychował. Dużą zasługę w tym, co do dzisiaj robi, mieli jego przodkowie.  Dziadek i pradziadek również byli strażakami, przez co zaszczepili w nim zmiłowanie do OSP.

Prezes twierdzi, że uwielbia pomagać innym poprzez działalność w OSP i dodaje: - Dużą wagę przywiązujemy szczególnie do pracy z młodzieżą. Satysfakcją jest dla nas fakt, że uczestnicy mieleckiego konkursu plastycznego od lat zajmują pierwsze miejsca w kraju. Bez zaangażowania się wielu nauczycieli nie byłoby to jednak możliwe. W turniejach wiedzy pożarniczej młodzież wykazuje się wiedzą, którą zdobyła często od strażaków.

Więcej w 41 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE