Reklama

Straciłeś pracę, możesz dostać dodatkowe 1400 zł. Na złożenie wniosku został tylko tydzień

Opublikowano:
Autor:

Straciłeś pracę,  możesz dostać dodatkowe 1400 zł. Na złożenie wniosku został tylko tydzień - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby, które po 15 marca straciły pracę z powodu koronawirusa lub po tym terminie wygasła im umowa na czas określony mogą się starać o wypłatę 1400 zł dodatku solidarnościowego. Czasu pozostało już jednak bardzo mało. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 31 sierpnia, potem dodatek ten zniknie.

Za wypłatę dodatku solidarnościowego odpowiada ZUS, do  którego trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną czyli za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wypłata świadczenia następuje w kilka dni po złożeniu wniosku.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w tym roku. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza  jednak zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Do tej pory z tego  tytułu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 271 mln zł.

Ustawa, która wprowadziła dodatek solidarnościowy  przewiduje co prawda, że Rada Ministrów będzie mogła przedłużyć okres jego  wypłaty, ale jak poinformował niedawno Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, nie prowadzi się w tej chwili żadnych prac na ten temat.

Wielu wskazuje też na to, że od  września  jedynym pocieszeniem dla osób, które będą tracić pracę będzie zmiana  wysokości zasiłku dla bezrobotnych, który ma wzrosnąć  z dotychczasowych 836 zł do 1200 zł miesięcznie płatnych przez pół roku.  Jest to jakiś ruch do przodu, choć kwotę 1200 zł  ciągle trudno uznać za wystarczającą.


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE