Reklama

Reklama

Stowarzyszenie z nowymi strojami. Przydadzą się na lekcje historii

Opublikowano: 6 listopada 2020 09:56
Autor:

Stowarzyszenie z nowymi strojami. Przydadzą się na lekcje historii  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Impuls z Rudy pozyskało cztery komplety polskich strojów szlacheckich. Będzie z nich korzystać grupa rekonstrukcyjna działająca w ramach tej organizacji.

Zadanie wykonano dzięki  realizacji grantu w ramach wniosku Lokalnej Grupy Działania PROWENT.  Przedsięwzięcie polegało na doposażeniu Stowarzyszenia Impuls z Rudy w polskie stroje szlacheckie męskie, które mogą być wykorzystywane przy organizacji „żywych lekcji historii”, imprez patriotycznych i wydarzeń dotyczących zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego, a także historycznego.

Dzięki realizacji grantu Stowarzyszenie zakupiło cztery komplety strojów składających się z: kontusza (staropolska szata wierzchnia pluszowa lub welurowa), żupana (szata noszona pod kontuszem wykonana z tkaniny dwustronnej typu żakardowego); materiałowego pasa do przepasania, czapki z futerka z piórkiem i butów, a uzupełnieniem stroju jest replika szabli husarskiej  wraz z pochwą. Koszt przedsięwzięcia to 7685 złotych i w całości został pokryty ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Poznanie historii swojego kraju, a także tej lokalnej "małej ojczyzny" poprzez ukazanie w nowym świetle ważnych wydarzeń historycznych jest ciekawym sposobem zdobywania i poszerzania wiedzy. Poprzez „żywe lekcje historii”, mamy szansę wyobrazić sobie prawdopodobny przebieg wydarzeń historycznych. Udział w atrakcyjnie przygotowanych wydarzeniach patriotycznych, historycznych czy dotyczących krzewienia lokalnego dziedzictwa jest ciekawą alternatywą spędzania czasu wolnego. Taką alternatywę w postaci wydarzeń organizowanych z wykorzystaniem zakupionych strojów przedstawia Stowarzyszenie Impuls.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.