reklama
reklama

"Stop polityce Zielonego Ładu Unii Europejskiej". Rolnicy na proteście w Rzędzianowicach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kacper Piękoś

"Stop polityce Zielonego Ładu Unii Europejskiej". Rolnicy na proteście w Rzędzianowicach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

Rolnicy zablokowali również most w Rzędzianowicach. | foto Kacper Piękoś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości10 kwietnia, na drogach powiatu mieleckiego, od wczesnych godzin rannych rozbrzmiewał niecodzienny huk silników. Tym razem jednak nie były to dźwięki pracy na polu, lecz echo protestu, którego uczestnicy - rolnicy, wsiadając na swoje maszyny, zdecydowali się wyrazić swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji w rolnictwie. Zablokowane zostały trzy kluczowe punkty komunikacyjne, co stanowi wyraźny sygnał dla władz i mieszkańców o powadze intencji protestujących.
reklama

Blokady na mostach i rondzie

Protestujący zdecydowali się na zablokowanie mostów na Wisłoce w Woli Mieleckiej i Rzędzianowicach oraz ronda na ulicy Wolności w Mielcu. W sumie, w akcji bierze udział 54 rolników oraz 25 maszyn rolniczych. Akcja, mimo swojego masowego charakteru, przebiega spokojnie, bez zakłóceń porządku publicznego. Uczestnicy oraz organizatorzy zadbali o płynność ruchu poprzez wcześniejsze zaplanowanie tras objazdów.

Na temat protestu w Woli Mieleckiej, który odbywa się równolegle przeczytacie poniżej:

Głos protestujących

Marek Nycek, jeden z przewodniczących protestu, w rozmowie z nami podkreślał, że chociaż akcja może sprawiać uciążliwości dla mieszkańców, jest ona konieczna do wyrażenia niezadowolenia z narzuconych rolnikom przepisów i trudnej sytuacji ekonomicznej. Wskazywał na niskie ceny sprzedaży produktów rolnych, które często nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Krytycznie odniósł się także do dopłat, które, choć pomocne w krótkim terminie, nie oferują długoterminowego rozwiązania dla problemów sektora.

reklama

Nycek zaznaczył również, że protest nie ma charakteru jednorazowego. Rolnicy są gotowi do dalszych działań, mających na celu wywalczenie lepszych warunków pracy, godnych zarobków oraz uznania ich wkładu w gospodarkę kraju. Podkreślana była solidarność środowiska rolniczego, mimo że nie wszyscy mogli wziąć udział w proteście z powodu obowiązków polowych.

Co dalej?

Protest rolników z powiatu mieleckiego to kolejny przykład na to, jak ważna jest rozmowa i współpraca między rządem a sektorem rolniczym. Sytuacja, w której znajdują się rolnicy, wymaga nie tylko natychmiastowych działań pomocowych, ale przede wszystkim długofalowych rozwiązań, które zapewnią stabilność i rozwój polskiego rolnictwa. Protest z 10 kwietnia może być tylko początkiem długiej drogi do zmian, na które liczą rolnicy. Warto zatem, aby ich głos został usłyszany, a problematyka rolnicza traktowana priorytetowo w dyskursie publicznym i decyzjach politycznych.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama