Reklama

Starosta odpowiada Marszałkowi w sprawie wiaduktu

Opublikowano:
Autor:

Starosta odpowiada Marszałkowi w sprawie wiaduktu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa wiaduktu i węzła drogowego przy ulicy Sienkiewicza nie milknie. Na odpowiedź starosty mieleckiego nie trzeba było czekać długo. Na łamach naszego portalu publikujemy komunikat prasowy Stanisława Lonczaka.

Podobnie jak zarząd województwa i Pan Marszałek Władysław Ortyl, nowe władze samorządowe powiatu, włącznie ze mną, były i są nadal zwolennikami kontynuacji prac nad drugą mielecką przeprawą mostową oraz połączenia jej z miastem poprzez wiadukt nad ulicą Sienkiewicza. Kontynuacja prac nad tym projektem nigdy nie była podważana. Potwierdzenia woli dalszej współpracy powiatu można doszukać się chociażby w tegorocznym budżecie, gdzie zaplanowano na potrzeby tej inwestycji 2 miliony PLN.

Zarząd powiatu od początku kadencji wyrażał swoją gotowość do współpracy we wszystkich aspektach tego przedsięwzięcia. Należy odnotować fakt, że do chwili obecnej trudno było o kontakt z władzami samorządowymi województwa, mimo podejmowanych prób  doprowadzenia do takiego spotkania.

Moje obawy wzbudzał zapis jednego z punktów zaproponowanego przez władze województwa porozumienia, stąd nie doszło do zaplanowanego przez Pana Marszałka na koniec kwietnia jego podpisania. 
Być może nie doszłoby do – jak to określa Pan Marszałek – zwłoki, gdyby komunikacja pomiędzy zainteresowanymi stronami była nieco lepsza, gdyby doszło do dyskusji nad zaproponowanym projektem. Ten ostatni dotarł do mieleckiego Starostwa na kilkanaście godzin przed zaplanowanym jego podpisaniem, ze zmienionym przez samorząd wojewódzki zapisem dotyczącym warunków uczestnictwa powiatu mieleckiego w budowie wiaduktu.

Kwestionowana treść zapisu tego punktu jest o tyle istotna, że w przypadku fiaska konstrukcji montażu finansowego Powiat Mielecki mógłby być narażony na dodatkowe wydatki.  Jest to ważne w obecnej sytuacji, ponieważ w najbliższym czasie powiat stanie przed koniecznością pokrycia strat wygenerowanych przez mielecki szpital w 2018 roku. 
Władze powiatu nie chcą poprzez nieprecyzyjne zapisy doprowadzić do nieplanowanych w danym roku budżetowym wydatków, jak stało się chociażby już w tym roku, kiedy to nie wysłane na czas dokumenty  mieleckiego szpitala nie trafiły w porę do NFZ w ubiegłym roku, co skutkuje utratą 600 tysięcy w dochodach szpitala w roku bieżącym.

Konkludując chcę poinformować, iż Zarząd Powiatu na jednym ze swoich ostatnich posiedzeń podjął już decyzję, co do nowego brzmienia kontrowersyjnego punktu. Swoją opinię na ten temat wyrazi również Rada Powiatu Mieleckiego, na najbliższej sesji zaplanowanej na 14 czerwca. 
Spełnienie tych wymogów formalnych otworzy drogę do parafowania porozumienia dotyczącego współdziałania samorządów: wojewódzkiego, powiatowego oraz miasta Mielca. 

Stanisław Lonczak
Starosta Mielecki


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE