Reklama

Sprawdźmy, jakie zmiany czekają nas po 1 stycznia

Opublikowano:
Autor:

Sprawdźmy, jakie zmiany czekają nas po 1 stycznia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy nowy rok kalendarzowy jest dobrym czasem, by dokonywać zmian w swoim życiu. Niektóre jednak zmiany są od nas niezależne, a co gorsza - nie bardzo nam się podobają. Tak zapewne będzie w 2020 roku, kiedy czekają nas nieubłagane podwyżki prądu, a co za tym idzie - i innych dóbr.

W przyszłym roku nie zabraknie wielkich wydarzeń. Rok 2020 będzie Rokiem Bitwy Warszawskiej (w 100. rocznicę bitwy) i Jana Pawła II  (w 100. rocznicę urodzin). 

 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej,  a w maju odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. 

7 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie będą miały miejsce obchody beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Do lekarza z telefonem

8 stycznia 2020 roku wiele zmieni się w służbie zdrowia w życie wejdę e-recepty. Ma to być rewolucja,  która zmieni obraz wizyty u lekarza. Nie będzie więcej karteczek, na których lekarze "wężykami" napiszą nazwę leku, którą nieraz trudno odczytać. Nie bez powodu mówi się, że ktoś pisze jak lekarz... Nowa forma wystawiania recept ma być łatwiejsza zarówno dla pacjenta, jak i dla farmaceutów pracujących w aptekach.

E-receptę będzie można otrzymać w 3 różnych formach:

wydruku informacyjnego, wiadomości SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu do recepty, wiadomości e-mail z PDF-em zawierającym informację o recepcie.

Jak e-recepty mają działać? Pacjent, który ma założone Internetowe Konto Pacjenta, będzie mógł wybierać sobie receptę w wiadomości SMS czy przez e-mail. Ten, kto nie jest zarejestrowany w tym internetowym systemie, otrzyma od lekarza wydruk, na podstawie którego kupi przepisane leki w aptece. Zresztą o wydruk będzie można zawsze poprosić lekarza.

Co w chwili, gdy pacjent korzysta z wizyty domowej lekarza? Wówczas recepta zostanie wystawiona albo jako odręcznie wystawiony dokument lub przez e-mail.

 

Rośnie najniższa

Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zlecenia i o dzieło.

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 zł brutto, co na rękę daje kwotę 1920,62 złotych. Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie w 2020 roku 17 zł brutto za godzinę.

 

Droższe papierosy i alkohol

 Za sprawą podwyższonej o 3 proc. akcyzy mają wzrosnąć ceny energii elektrycznej, alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyroby tytoniowych i suszu tytoniowego. Oznacza to, że w sklepie klienci będą musieli zapłacić o około 5-6 procent więcej. Cena półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. będzie wyższa o ok. 1,14 zł, cena półlitrowej puszki piwa wzrośnie o ok. 0,06 zł. Wina o pojemności 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,15 zł, podobnie wina owocowe.

Paczka papierosów (20 szt.) podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Od maja 2020 w życie wejdzie też zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, które stanowią niemal jedną trzecią polskiego rynku. 

 

Za prądem podwyżki sznurem

Według prognoz ekspertów w 2020 roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o ok. 40% dla przedsiębiorstw i o 20-30% dla gospodarstw domowych. W roku 2019 ceny prądu zostały już znacznie podniesione, ale nie odczuliśmy tego, ponieważ rząd dofinansowywał tę gałąź gospodarki, by rachunki nie wzrosły zbyt drastycznie. Teraz jednak pieniędzy w budżecie nie wystarczy. Ceny prądu przełożą się na ceny w sklepach - m. in. w branży spożywczej spodziewane są zmiany cen wielu produktów, w tym chleba, nabiału czy mięsa.

Podniosą się między innymi ceny napojów, czyli tych produktów do picia, w których wkład owocowy wynosi 20% lub mniej.  Napoje od 1 stycznia 2020 zdrożeją o około 1/5 obecnej ceny.

Podrożeją też opłaty za śmieci  – większość samorządów zapowiedziała podwyżki rzędu 100- 400 proc. W 2020 roku zdrożeć mają również żłobki, które i tak obecnie kosztują niemało.

 

Mniej niedziel handlowych

Od 1 stycznia 2020 roku będziemy mieć jeszcze mniej okazji, żeby zrobić zakupy w niedzielę.  Zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku. W 2020 roku zakupy zrobimy w następujące niedziele: jedną niedzielę przed Wielkanocą, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 Pojawią się też dni, kiedy handel będzie zabroniony po godzinie 14:00. Będą to 11 kwietnia 2020 i 24 grudnia 2020, czyli dni poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

 

Surowiej na drodze

Zmiany szykują się też w ruchu drogowym. Tu na razie pomysły są w fazie planowania, ale jeden z nich zakłada, że kara dla kierowcy powinna być proporcjonalna do wartości auta, jakim poruszał się sprawca. Czyli - im droższym samochodem poruszał się winny kierowca, tym wyższy mandat zapłaci. Możliwe jest również podniesienie najwyższego z możliwych mandatów aż trzykrotnie. Wówczas wyniósłby on 1500 złotych. 

Pojawił się też pomysł, by mandat był adekwatny do zarobków sprawcy. Bogatsi zapłacą zatem więcej, a biedniejsi mniej. A za najpoważniejsze zdarzenia, takie jak spowodowanie wypadku po pijanemu, kierowca będzie mógł nawet stracić samochód. 

Od 2020 roku podniesione mają zostać mandaty za największe wykroczenia.

- przekroczenie prędkości

- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle 

Droższa będzie kara za niewykupienie wymaganej polisy OC. Osoby, które tego nie zrobią i posiadają auto osobowe, będą musiały zapłacić nawet 5200 zł (gdy kierowca będzie jeździć bez OC ponad miesiąc). Nawet trzydniowe spóźnienie będzie kosztowało 1040 zł.

 

Wyprawa na giełdę

Kiedy w portfelu zacznie robić się cienko, może czeka nas okres, w którym zaczniemy pogłębiać swoje znajomości z sąsiadami i znajomymi. Okazać się może, że zaczniemy wspólnie planować wyjazdy na giełdę po warzywa... Bo jak sprawdziliśmy, ceny tam różnią się znacznie od tych sklepowych. Mankament jest jednak taki, że trzeba kupować duże ilości. Jak wiadomo, wszystkiego się nie przeje, a szkoda, żeby się zmarnowało, dlatego warto złożyć się na paliwo i później podzielić zawartość worka na kilka osób. O ile tańsze są warzywa na giełdzie (przykładowo, najbliższa nam giełda warzywna w Sandomierzu)?

15 kg ziemniaków - 18 zł

10 kg marchwi - 7 zł

5 kg pietruszki - 10 zł

5 kg selera - 10 zł

10 kg cebuli - 13 zł

główka czosnku - 0,6 zł

por 1 szt. - 1 zł

 

 

Produkt Ceny teraz Ceny 2020
1 kg chleba 3,67 zł 4 zł
Czekolada mleczna 3,37 zł 3,64 zł
10 sztuk jaj 4,3 zł 4,64 zł
1 kg sera gouda 16,57 zł 17,89 zł
1 litr mleka 2,56 zł 4 zł
1 kg kurczaka 6,72 zł 7,26 zł
1 kg schabu 16,21 zł 17,49 zł
1 kg kiełbasy 17,75 zł 19,17 zł
Papier toaletowy 4,59 zł 5,31
Książka 40 zł 46 zł
Tona węgla 700 zł 820 zł
Tona ekogroszku 820 zł 950 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE