Reklama

Spisz się i wygraj samochód

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: spis.gov.pl

Spisz się i wygraj samochód - Zdjęcie główne

Powszechny spis rozpoczął się 1 kwietnia 2021r. | foto spis.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe. Najprościej spisać się przez Internet, ale można także skorzystać z pomocy rachmistrzów, którzy pomogą telefonicznie lub osobiście.

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej na stałe bądź czasowo na terenie Polski. Jest on najważniejszym badaniem statystycznym nie tylko w Polsce, ale w większości krajów w Europie i na świecie. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, a odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.
Podstawową metodą NSP 2021 jest spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnniając wymagane dane w interaktywnym formularzu na stronie internetowej spis.gov.pl.


Ponadto można go przeprowadzić metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo oraz w formie osobistego spotkania z rachmistrzem. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Dla osób, które nie posiadają komputera lub dostępu do Internetu w domu, już od 1 kwietnia w każdej gminie zostaną utworzone punkty spisowe, w których można będzie spisać się samodzielnie przez Internet lub skorzystać z pomocy pracowników gminnych biur spisowych.


Tegoroczny spis był poprzedzony dwoma spisami próbnymi:
- pierwszy spis próbny odbył się w dniach od 1 do 31 października 2019 r., w dwóch województwach (po jednej gminie w każdym),
- drugi spis próbny odbył się w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020r. w 16. gminach (po jednej w każdym województwie).


O co będziemy pytani i ile potrwa?

Pytania dotyczą następujących tematów: stan i charakterystyka demograficzna, poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.

W formularzu nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną - będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.


Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2021 r. Obecnie trwają prace nad wydłużeniem czasu trwania tegorocznego spisu o trzy miesiące, czyli do 30 września 2021r.Spisz się i wygraj nagrody

Dodatkową motywacją do szybkiego odpowiedzenia na pytania stanowić ma specjalna loteria, organizowana przez Główny Urząd Statystyczny, który ma promować spis powszechny.


Przewidziano w niej nagrody główne oraz nagrody I i II stopnia. Nagrodami głównymi są samochody Toyota Yaris. Do rozlosowania przeznaczonych jest 16 aut. Nagrodami I i II stopnia zaś karty przedpłacone o wartości odpowiednio 1000 i 500 zł.
Aby wziąć udział w loterii spisu powszechnego 2021 trzeba mieć ukończone 18 lat. Po wypełnieniu kwestionariusza należy zachować kod potwierdzający wzięcie udziału spisie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy