Reklama

Reklama

Specjalna infolinia, pomoc w zakupach i wolontariusze w każdej gminie. Aby seniorzy nie pozostali sami

Opublikowano: 24 października 2020 10:21
Autor:

Specjalna infolinia, pomoc w zakupach i wolontariusze w każdej gminie. Aby seniorzy nie pozostali sami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Infolinia dla seniorów, współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników pomocy społecznej oraz wsparcie wolontariuszy - to założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Chodzi o pomoc osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu.

Premier zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 

Rząd zaapelował w czwartek do seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach. Ograniczenia przemieszczania się nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. 


Przeczytaj także: Co z dniem Wszystkich Świętych? Apel biskupów


Dla seniorów została uruchomiona specjalna darmowa infolinia pod numerem telefonu: 22 505 11 11. Dzwoniąc pod ten numer seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione.

Seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a sama usługa (z wyjątkiem wartości samych zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie to ośrodki pomocy społecznej będą kontaktować się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy będą prowadził gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników, przyznanie dodatków zadaniowych.

Informacje o wsparciu dla seniorów znajdują się także na stronie internetowej www.wspierajseniora.pl.


- Do Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że specjalna infolinia dla seniorów potrzebujących wsparcia już działa.

- Program jest dedykowany dla seniorów 70 plus, ale nikt z młodszych seniorów nie zostanie bez opieki - powiedziała minister.


 Przeczytaj także: Jest decyzja. W mieleckim szpitalu zwiększono ilość łóżek covidowych


Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Na całą logistykę związaną z działaniem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (np. na pokrycie kosztu dojazdu wolontariuszy do seniorów) przeznaczono z budżetu państwa 100 mln zł.


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu w oczekiwaniu na wolontariuszy wyszedł z ciekawą inicjatywą i postanowił ułatwić życie seniorom mieszkającym w gminie wiejskiej Mielec. O tym pisaliśmy TUTAJ>>>

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.