Reklama

Specjalna infolinia, pomoc w zakupach i wolontariusze w każdej gminie. Aby seniorzy nie pozostali sami

Opublikowano:
Autor:

Specjalna infolinia, pomoc w zakupach i wolontariusze w każdej gminie. Aby seniorzy nie pozostali sami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Infolinia dla seniorów, współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników pomocy społecznej oraz wsparcie wolontariuszy - to założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Chodzi o pomoc osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu.

Premier zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 

Rząd zaapelował w czwartek do seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach. Ograniczenia przemieszczania się nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. 


Dla seniorów została uruchomiona specjalna darmowa infolinia pod numerem telefonu: 22 505 11 11. Dzwoniąc pod ten numer seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione.

Seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a sama usługa (z wyjątkiem wartości samych zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie to ośrodki pomocy społecznej będą kontaktować się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy będą prowadził gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników, przyznanie dodatków zadaniowych.

Informacje o wsparciu dla seniorów znajdują się także na stronie internetowej www.wspierajseniora.pl.


- Do Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że specjalna infolinia dla seniorów potrzebujących wsparcia już działa.

- Program jest dedykowany dla seniorów 70 plus, ale nikt z młodszych seniorów nie zostanie bez opieki - powiedziała minister.


Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Na całą logistykę związaną z działaniem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (np. na pokrycie kosztu dojazdu wolontariuszy do seniorów) przeznaczono z budżetu państwa 100 mln zł.


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu w oczekiwaniu na wolontariuszy wyszedł z ciekawą inicjatywą i postanowił ułatwić życie seniorom mieszkającym w gminie wiejskiej Mielec. O tym pisaliśmy TUTAJ>>>

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE