Reklama

Reklama

Śmieciowa rewolucja w Czerminie

Opublikowano: pon, 30 gru 2019 12:37
Autor:

Śmieciowa rewolucja w Czerminie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Czermin wraz z nowym rokiem zmienia się system gospodarowania odpadami. Zmiany dotyczą cen, przedsiębiorstwa obsługującego mieszkańców, sposobu segregowania i częstotliwości wywozów.

Rozstrzygnięty na początku grudnia przetarg na odbiór odpadów w gminie Czermin pociągnął za sobą wiele zmian. Pierwszą z nich jest zmiana dotychczasowego operatora, którym było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o z Mielca. Miejsce lokalnej spółki zajmie przedsiębiorstwo z Tarnobrzega. 

Ktoś inny przejmie śmieci

Jak czytamy w informacji o rozstrzygnięciu przetargu, najkorzystniejszą ofertę pod względem kryteriów podanych w specyfikacji złożyła firma FCC Tarnobrzeg sp. z o o. Zaproponowana przez firmę kwota wynosi 1 334 516,04 zł brutto.

W przetargu wystartował jeszcze jeden podmiot w postaci konsorcjum firm, którego liderem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o z Mielca. Kwota, którą zaproponowała mielecka spółka była wyższa od konkurenta o prawie 229 tysięcy złotych. W związku z tym dotychczasowy operator w zakresie gospodarki śmieciowej, którym była mielecka spółka MPGK, zostanie w następnym roku zamieniony na firmę z Tarnobrzega.

Nowe pojemniki

MPGK do końca tego roku wraz z ostatnim planowanym wywozem zabierze również swoje pojemniki na śmieci. Ale mieszkańcy nie mają czego się obawiać, gdyż w to miejsce nowy operator dostarczy pod każdy adres nowe pojemniki.

- Od 18 grudnia do końca roku w całej gminie są organizowane dodatkowe wywozy odpadów zmieszanych. Wszyscy mieszkańcy gminy zostali o tym powiadomieni. Dodatkowy wywóz jest połączony z zabraniem pojemników. W ich miejsce mieszkańcy otrzymują czarne worki na okres przejściowy, kiedy to nowa firma zacznie rozstawiać swoje pojemniki - mówi  Katarzyna Kusek z Urzędu Gminy w Czerminie.

- Pojemniki będą rozstawione przez nową firmę jeszcze w tym roku, w dniach od 27 do 31 grudnia oraz w pierwszym tygodniu stycznia - dodaje.

Nowe ceny

Uchwała odnośnie do nowych stawek za wywóz śmieci jest już podjęta. Gmina dokonała zmiany w systemie rozliczania opłat za śmieci. Tak jak wszystkie ościenne gminy, również gmina Czermin przyjęła rozliczenia od osoby, a nie od gospodarstwa. 

Jeżeli ktoś nie będzie kompostował w przydomowym kompostowniku, to opłata miesięczna będzie wynosić 22 zł od osoby, a jeśli ktoś zadeklaruje, że będzie kompostował, to opłata od jednej osoby będzie wynosić 20 zł miesięcznie.

Kolejną nowością jest ustawowy obowiązek segregowania przez wszystkich mieszkańców gminy. Gdy ktoś śmieci nie będzie segregował, a przedsiębiorca powiadomi o tym fakcie gminę, wtedy opłata wzrośnie do stawki 66 złotych za każdą osobę.

Śmieci częściej odbierane

Jak dowiedzieliśmy się w gminie, wraz z nowym rokiem zwiększa się również częstotliwość odbioru śmieci.  Do tej pory odpady zmieszane były odbierane raz na miesiąc, tylko w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień) były odbierane raz na dwa tygodnie. Od 2020 roku wywóz odpadów zmieszanych w miesiącach od kwietnia do października będzie co dwa tygodnie, a w pozostałych raz na miesiąc.

Również odpady zielone, jeżeli takie będą zadeklarowane, będą odbierane od kwietnia do października raz na dwa tygodnie. A odpady segregowane, tak jak to było do tej pory, będą odbierane co miesiąc.

- Ze względu na fakt, że w gminie zmienia się system w gospodarce odpadami, przez cały styczeń będziemy zbierać od mieszkańców nowe deklaracje. Gmina będzie organizować spotkania, na których będzie o tym informować - przekazuje Katarzyna Kusek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Beksaa

  Zaniedługo to im mieszkańcy zanieszą kontynery pod gminę jak takie ceny wołają jeszczę wiecej będziemy płacic za gaz prąd wodę itp aa o rosznącej cenie paliwa i zywności nie wspominam

 • 2 lata temu | ocena +5 / -1

  Anm

  złodziejstwo !

  • 2 lata temu | ocena +3 / -1

   xxx

   możesz nie mieć gazu ...prądu...I wody Ale za śmieci i kanalizację MUSISZ płacić i to całkiem niemało!!! szlag to trafi

   • 2 lata temu | ocena +4 / -1

    ricola

    Taka jest ustawa i gmina nie ma nic do tego musi to tylko realizować bo do tego ustawa ją zobowiązuje, a ty ja i inni musimy słono za to zapłacić. Pretensje można mieć tylko i wyłącznie do rządzących ( sejm tj. większość czyli PIS) i do obecnego rządu bo oni są u władzy i tworzą nocami te chore ustawy, a to dopiero początek. Głosujecie dalej na PIS i tam składajcie swoje pretensje to ich zasługa, Macie swoich posłów w biurach poselskich to tam wylewać swoje żale