reklama

Shalom Mielec - relacja

Opublikowano:
Autor:

Shalom Mielec - relacja - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDni poświęcone kulturze żydowskiej odbyły się po raz pierwszy w Mielcu. Taką inicjatywę podjęło Stowarzyszenia Kulturalne JARTE. W ramach "Shalom Mielec" koncertował "Rzeszów Klezmer Band", odbył się wernisaż wystawy "Oblicza oporu", a także spacer edukacyjny śladami kultury żydowskiej.

Mielec przed wojną był miastem wielokulturowym. Jeszcze w 1939 roku do momentu rozpoczęcia II wojny światowej w gminie żydowskiej mieszkało ponad 5000 Żydów -  co stanowiło ponad połowę ówczesnych mieszkańców Mielca. Żydzi mieli tutaj swoją synagogę, mykwę, swoje sklepy i zakłady rzemieślnicze. Praktycznie wszystkie kamienice znajdujące się obecnie przy rynku starego miasta to kamienice pożydowskie.

Projekt Stowarzyszenia JARTE to pierwsza próba zetknięcia się ze współczesną kulturą żydowską, którą promuje się już na festiwalach w Krakowie, Warszawie czy Lublinie. Te wydarzenia przyciągają duże grupy odbiorców. 

"Shalom Mielec" rozpoczęło się w czwartek, 21 września, w Muzeum "Jadernówka", gdzie koncertował zespół klezmerski "Rzeszów Klezmer Band". Był to wieczór poświęcony pamięci mieleckiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, Eugeniusza Szyfnera, który zmarł w marcu. Odtworzono fragmenty wywiadu, który Szyfner udzielił redakcji tygodnika Korso w 2016 roku. 

Posłuchaj wiceprezydenta Jana Myśliwca:

W piątek, 22 września, w galerii JARTE otwarto wystawę "Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki". Wystawa do Mielca sprowadzona została z krakowskiego Żydowskiego Muzeum Galicja. Są to zdjęcia Faye Schulman – Żydówki, która urodziła się w Leninie na Kresach Wschodnich i która od lat dziecięcych interesowała się fotografią. W czasach Związku Radzieckiego przeszła do partyzantów, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. Faye zapisała na swoich fotografiach intymny świat partyzantów Europy Wschodniej.

Posłuchaj Janusza Halisza, historyka z Muzeum Regionalnego w Mielcu:

Ostatnim elementem "Shalom Mielec" był sobotni spacer (23 września), który poprowadzili Iwona Groele z Muzeum Regionalnego w Mielcu, a także Szymon Burek (kulturoznawca UMCS, Stowarzyszenie JARTE). Podczas spaceru kilkadziesiąt osób miało możliwość zobaczyć żydowskie kamienice, miejsce, w którym kiedyś stała synagoga i mykwa. Na szlaku wycieczki znalazły się także dawny dom rabinów mieleckich oraz szkoła dla żydowskich dzieci, tzw. cheder. Uczestnicy wycieczki zobaczyli też wybrane judaika, które są eksponatami Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Projekt edukacyjny "Shalom Mielec" zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalne JARTE, a także Urząd Miejski w Mielcu i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.Partnerem projektu było Muzeum Regionalne w Mielcu.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Mielcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE