reklama

Seniorzy kontra upały: 5 kroków

Opublikowano:
Autor:

Seniorzy kontra upały: 5 kroków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielu tragedii udałoby się uniknąć, gdybyśmy wiedzieli, jak prawidłowo zachować się, gdy zalewa nas fala upałów. Najbardziej narażeni na skutki wysokich temperatur są seniorzy. Poznajmy 5 podstawowych kroków, jak nie dać się nagłym zmianom pogody.

Przełom wiosny i lata tego roku był wielką pogodową niespodzianką. Jeszcze w maju temperatura sięgała kilkunastu stopni Celsjusza, potem nagle spadała blisko zera i  ziemia pokrywała  się śniegiem. Wichury, burze, deszcze i w końcu fala upałów, które nadeszły razem z latem. Obok takich skoków temperatur organizm nie zostaje obojętny. Najbardziej odczuwają to dzieci i seniorzy. Dla nich gorące dni to prawdziwe wyzwanie. Starsi ludzie borykają się między innymi ze zmianami ciśnienia i chwiejnym nastrojem.

Dziś proponujemy pięć sposobów, jak można zadbać o siebie w dniach szczególnie trudnych, z temperaturą powyżej 25 stopni.

1. Chłodny prysznic z samego rana
Taki prysznic powinien w dni upalne stać się tak samo obowiązkowy jak pierwsze śniadanie. Zimniejsza woda jest bardzo energetyzująca, orzeźwi zmęczonych, postawi na nogi. Taki prysznic ma właściwości zdrowotne, bo wpływa między innymi na ukrwienie skóry i zmniejsza potliwość.

2. Nie bój się basenu
Wielu seniorów pomyśli: ja na basen? Nie w tym wieku! Ale drodzy czytelnicy! Nie zawsze sam chłodny prysznic wystarczy. Wspólne zajęcia na basenie to nie tylko poprawa zdrowia i kondycji, ale również poznanie nowych ludzi, nawiązanie relacji. Razem można uczestniczyć w wodnej gimnastyce. A ta polecana jest szczególnie tym, dla których poruszanie się jest kłopotliwe lub osobom z nadwagą.

3. Biała i jasna odzież
Najlepiej byłoby, gdyby seniorzy w dni upalne nie wychodzili ze swoich domów. Ale kiedy naprawdę trzeba opuścić cztery ściany naszych mieszkań, należy pamiętać, aby założyć coś przewiewnego, z lnu lub bawełny oraz jasnego (białego). Dlaczego? Jasne kolory odbijają promienie słoneczne. Naturalny materiał z kolei bez problemu przepuści powietrze.

4. Co pić?
Zasada jest jedna: nawet jeśli nie chce nam się pić - pijmy wodę. Zwykłą, niegazowaną wodę. Najlepiej mieć przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej. Dla smaku można dodać plasterek cytryny albo miętę. Unikajmy słodzonych soków i napojów - one powodują, że pić się chce jeszcze bardziej. Wodę można pić przegotowaną, ciepłą lub chłodną - wedle gustu.

5. Co jeść?
Upały mają to do siebie, że odbierają apetyt, ale jeść trzeba - regularnie. Brak konsekwencji w jedzeniu osłabia organizm. Niewłaściwe postępowanie podczas gorących dni może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, na przykład do przegrzania organizmu czy nawet udaru. Owoce i warzywa to podstawa, a szczególnie te, które mają w sobie dużo wody: arbuzy, pomidory, ogórki. Nie strońmy od ryb i drobiu z dodatkiem pełnoziarnistych produktów zbożowych. Wszystko polane na przykład lekkim sosem pomidorowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE