Reklama

Senacka dominacja. Jak głosował Mielec i powiat?

Opublikowano:
Autor:

Senacka dominacja. Jak głosował Mielec i powiat? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W wyborach do Senatu panowały inne zasady niż do Sejmu. Mieszkańcy naszego powiatu mieli łatwe zadanie, gdyż musieli decydować tylko między przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości lub Koalicji Obywatelskiej. A że Podkarpacie PiS-em stoi, wynik mógł być tylko jeden.

W batalii o fotele w izbie niższej polskiego parlamentu panowała bardziej bezpośrednia rywalizacja, ze względu na jednomandatowe okręgi wyborcze.


Mieszkańcy powiatu mieleckiego w senackich wyborach przynależeli do okręgu nr 55 wraz z takimi powiatami, jak dębicki, kolbuszowski, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski. Z tego okręgu w senackich ławach zasiądzie tylko jeden senator.


O jedno premiowane miejsce rywalizowali Zdzisław Pupa, inżynier rolnictwa, mieszkający w Górze Ropczyckiej, reprezentant partii Prawo i Sprawiedliwość, i Tadeusz Urban, ekonomista z Łańcuta, reprezentujący Koalicję Obywatelską.
 
Zdecydowanym zwycięzcą okazał się, zgodnie zresztą z przewidywaniami, Zdzisław Pupa z PiS-u, który zdobył ponad drugie tyle głosów niż jego polityczny rywal z Koalicji Obywatelskiej.
 
Wyniki dla całego powiatu mieleckiego:
 
Zdzisław Pupa (Prawo i Sprawiedliwość) - 68,83% (42 585 głosów)
Tadeusz Urban (Koalicja Obywatelska) - 31,17% (19 281 głosów)

 
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości największe poparcie w okręgu 55 uzyskał w powiecie ropczycko-sędziszowskim (77,87%), a najmniejsze w mieleckim (68,83%).
 
W samym Mielcu ta przepaść między kandydatami jest trochę mniejsza, ale i tak nie było żadnych wątpliwości, kogo popierają mielczanie. Wyniki przedstawiają się następująco:
 
Zdzisław Pupa (Prawo i Sprawiedliwość) - 58,57% (16 461 głosów)
Tadeusz Urban (Koalicja Obywatelska) - 41,43% (11 643 głosy)

 
A jak głosowanie przebiegało w gminach? We wszystkich niekwestionowanym liderem okazał się oczywiście przedstawiciel PiS-u. Największe poparcie uzyskał w gminie Wadowice Górne - 81,65%, a najmniejsze w gminie Mielec - 70,80%, co i tak jest wynikiem bardzo dobrym.
 
W całym okręgu wyborczym nr 55, do którego należał powiat mielecki, wyniki są następujące:
 
Zdzisław Pupa (Prawo i Sprawiedliwość) - 73,12% (155 404 głosy)
Tadeusz Urban (Koalicja Obywatelska) - 26,88% (57 127 głosów)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE