Reklama

Sejmik zdecydował o pomocy dla mieleckich gmin, które ucierpiały w powodzi

Opublikowano:
Autor:

Sejmik zdecydował o pomocy dla mieleckich gmin, które ucierpiały w powodzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wsparcie finansowe dla czterech samorządów, które najmocniej ucierpiały w czasie tegorocznej powodzi - to najważniejsze decyzje sejmiku województwa podkarpackiego podjęte podczas sierpniowej sesji.

1 milion 100 tysięcy złotych. Taka sumę z budżetu regionu zdecydowali się przekazać radni województwa jako pomoc finansową dla gmin, które najdotkliwiej odczuły skutki wiosennych burz i powodzi. Pomoc finansowa trafi do gmin Borowa, Wadowice Górne, Dębica i Cisna. Radni decyzję podjęli jednogłośnie.

Te środki nie pokrywają wszystkich poniesionych strat, ale są znaczącą częścią. Przypomnę, że gminy te otrzymają także pomoc z budżetu państwa. Kwota prawie 2 ml 600 tysięcy złotych, którą do samorząd województwa przeznacza na pomoc ma ogromne znaczenie dla likwidacji szkód popowodziowych. 1 mln 400 tysięcy złotych przekazaliśmy już wcześniej na usuwanie skutków nawałnic na naszych drogach wojewódzkich. Teraz 1 mln 100 tysięcy przeznaczamy na remonty dróg gminnych - mówił marszałek Władysław Ortyl o pomocy dla terenów, które ucierpiały przez wiosenne nawałnice.   

Gmina Borowa, której decyzją radnych sejmiku przekazanych zostanie 200 tysięcy złotych  przeznaczy je na remont dróg - między innymi pomiędzy miejscowościami Gliny Małe i Wągroda oraz na most na Brniku. 

 

Gmina Wadowice Górne otrzyma 450 tysięcy złotych dotacji z budżetu województwa. Ta pomoc zostanie przeznaczona na usuwanie skutków klęski żywiołowej na czterech odcinkach dróg gminnych oraz odmulenie rowów przy dwóch gminnych drogach.

 

Z kolei gmina Dębica 200 tysięcy złotych dotacji od samorządu województwa przeznaczy na remonty dróg w miejscowości Podgrodzie oraz mostu w Gumniskach. 

Za 250 tysięcy złotych Cisna będzie z kolei remontować – uszkodzone w czasie podtopień - drogi w Strzebowiskach i Krzywem.

 

Dodatkowo 26 września zarząd województwa w czasie swego posiedzenia przed sesją sejmiku podjął uchwałę o przekazaniu dodatkowych środków dla gmin, które ucierpiały w czasie powodzi. Gmina Borowa dostanie 50 tysięcy złotych, a Wadowice Górne 120 tysięcy złotych na remonty zniszczonych przez powódź dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dodatkowo gmina Chmielnik otrzyma 50 tysięcy złotych na remont drogi zniszczonej podczas tegorocznych ulewnych deszczy.     

 

Na sierpniowej sesji sejmiku radni województwa podjęli także uchwałę o przeprowadzeniu konkursu na stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz powołali komisję konkursową.  

Radni zdecydowali także o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” panu Edwardowi Kazimierskiemu – działaczowi społecznemu i sportowemu z Mielca.

W ramach mecenatu, jaki Województwo Podkarpackie  sprawuje nad  kulturą, wspierając i promując twórczość artystyczną, podejmując inicjatyw kulturalne, edukując oraz chroniąc  dziedzictwo kulturowe radni zdecydowali o ustanowieniu nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego. Będą one przyznawane za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

„Artystyczny Znak Podkarpacia” będzie doroczną nagroda za osiągnięcia w działalności twórczej, artystycznej, upowszechniania kultury, ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa narodowego.

„Otwarta Przestrzeń Kultury” to wyróżnienie przyznawane w cyklicznych konkursach, przedsięwzięciach festiwalowych, realizowanych na terenie województwa podkarpackiego przez podmioty zewnętrzne lub wojewódzkie instytucje kultury.

„Nagroda konkursowa” przyznawana będzie z kolei w konkursach własnych Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Sejmik województwa zdecydował także o ustanowieniu nagrody honorowej – „Mecenas Kultury Podkarpacia”, którą będą wyróżniane osoby i instytucje udzielające wsparcia i promujące kulturę w kraju i poza jego granicami.

Na sierpniowej sesji zapadła także decyzja o przekazaniu wsparcia na prace konserwatorskie dla kolejnych trzech instytucji z regionu.  

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Bpa w Chmielowie na remont elewacji budynku kościoła pw. św. Stanisława Bpa w Chmielowie otrzyma 37 tysięcy złotych. Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy na prace konserwatorskie i restauratorskie polichromii stropu w kościele św. Jakuba w Krzemienicy dostanie 11 tysięcy złotych. 23 tysiące złotych wesprze prace renowacyjne w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE