W Polsce 1 listopada zmieniły się zapisy ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz przepisy dotyczące maksymalnych stawek diet i pensji w samorządach. Podwyżki wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały narzucone przez ustawę. Decyzję o zmianie wynagrodzeń podjęły rady gmin w drodze uchwały.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, wynagrodzenie prezydentów, wójtów i burmistrzów mogło zostać na nowo ustalone. Na wynagrodzenie włodarzy gmin składa się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Wszystkie samorządy zostały zobowiązane przez państwo do wprowadzenia zmian w lokalnych przepisach. Zmiany weszły w życie od 1 sierpnia 2021 roku. Włodarze gmin od tego czasu otrzymali wyrównanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.