reklama
reklama

Sama Wybierz Samorząd. Sprawdź, jakie są kompetencje gminy i głosuj w wyborach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Piotr Podlewski AKPA

Sama Wybierz Samorząd. Sprawdź, jakie są kompetencje gminy i głosuj w wyborach - Zdjęcie główne

To radni, burmistrzowie, prezydenci decydują o naszym najbliższym otoczeniu i naszej wspólnej przyszłości. Weź sprawy w swoje ręce, głosujemy 7 kwietnia – zachęca adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abramczyk (po lewej). | foto Piotr Podlewski AKPA

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościIdź na wybory samorządowe i wybierz kandydatkę(-a), która(-y) będzie pracować na rzecz realizacji ważnych dla ciebie spraw – nawołują zaangażowane w kampanię Sama Wybierz Samorząd gwiazdy i influencerki.
reklama

10 tysięcy kobiet o swoich lokalnych problemach

Po sukcesie kampanii Wspieram Sukces Kobiet przed wyborami parlamentarnymi Fundacja SPS ponownie namawia do udziału głosowaniu. Po raz kolejny zapytała kobiety o najważniejszy dla nich sprawy – tym razem na poziomie lokalnym. Ponad 10 tysięcy kobiet z całej Polski wzięło udział w internetowym badaniu.

Jako kluczowe obszary większość wskazała: politykę mieszkaniową, zdrowie psychiczne i działania na rzecz budowania wspólnoty. Wśród problemów, które ograniczają możliwości rozwoju kobiet, ponad połowa respondentek wymieniła brak miejsc w żłobkach i przedszkolach. 40 proc. wskazało z kolei brak ofert pracy i programów rozwoju kompetencji, brak wsparcia dla prowadzenia własnego biznesu. Wśród innych istotnych tematów pojawiły się też zmiany klimatyczne i prawa kobiet.

reklama

Za wiele wymienionych w ankietach problemów odpowiadają samorządy – rady gmin, miast, powiatów, sejmiki województw.

– Najsilniejszym szczeblem samorządu polskiego jest gmina. W samorządowej puli wydatków to gminy mają największy udział. W 2021 roku było to 48 procent, a razem z miastami na prawach powiatu aż 82 procent i – adekwatnie do tego – mają najwięcej kompetencji – wyjaśnia dr hab. Marta Lackowska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, biorąca udział w kampanii Sama Wybierz Samorząd.

Fundacja SPS wymienia przykładowe kompetencje gmin:

  • budownictwo mieszkaniowe i dbanie o interesy mieszkańców przy inwestycjach deweloperskich
  • modernizacja wodociągów, kanalizacji, sortowni odpadów, by nie były uciążliwe dla środowiska i mieszkańców
  • zapewnienie miejsc w placówkach edukacyjnych
  • zapewnienie dostępu do transportu publicznego, który pozwoli dojechać do szkoły, pracy czy lekarz
  • zapewnienie opieki i pomocy dla najstarszych mieszkańców i ich rodzin
  • wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
 

reklama

– Z kolei do zadań powiatów, które w 2021 roku odpowiadały za 11 proc. wydatków samorządowych w Polsce, należą m.in. takie zadania, jak prowadzenie powiatowych urzędów pracy, ochrona przed skutkami klęsk żywiołowych czy dbanie o stan dróg powiatowych – mówi dr Marta Lackowska. – Ponadto jest to też zapewnienie opieki społecznej, np. prowadzenie powiatowych centrów pomocy rodzinie (tzw. PCPR), wydawanie pozwoleń na budowę i ochrona konsumentów. Z kolei samorządy wojewódzkie, które w 2021 roku odpowiadały za niespełna 7 proc. wydatków samorządowych w Polsce, są odpowiedzialne m.in. za dofinansowanie regionalnych przewozów kolejowych – dodaje.

Wygrają komitety, które zaangażują kobiety

Kampania Sama Wybierz Samorząd toczy się głównie w internecie, w mediach społecznościowych. Zaangażowały się w nią znane aktorki, influencerki, dziennikarki, ekspertki (m.in. Zofia Zborowska, Aleksandra Żebrowska, Aleksandra Domańska, Sylwia Gregorczyk-Abram, Małgorzata Gołota), wspierają też mężczyźni.

reklama

– Udział kobiet w wyborach jest kluczowy nie tylko z perspektywy równości płci, ale również ze względu na wpływ, jaki ich głosy mają na kształtowanie polityki lokalnej i ogólnokrajowej – mówi dr hab. Mikołaj Cześnik, socjolog i politolog z Uniwersytetu SWPS. – Jak pokazują dane Polskiego Generalnego Studium Wyborczego, to właśnie mobilizacja kobiet, szczególnie młodych, znacząco wpłynęła na ostateczny wynik wyborów 15 października 2023 roku. Ich zaangażowanie i aktywność mogą też zmieniać lokalne sceny polityczne. Można mieć nadzieję, że trend aktywności się utrzyma, co wpłynie na programy wyborcze partii, ich wyniki oraz realizację konkretnych polityk, zwłaszcza ważnych dla kobiet, jak np. mieszkalnictwo, zdrowie psychiczne czy edukacja – dodaje.

reklama

Ekspert podkreśla też, że zaangażowanie kobiet w procesy decyzyjne i kształtowanie polityk jest strategicznym wyzwaniem dla partii politycznych. Te, które jak najszybciej zrozumieją i odrobią to zadanie, będą miały większe szanse na damskie poparcie i wyborczą wygraną. Przy czym działania udawane lub robione tylko pod publiczkę nie sprawdzą się, bo kobiece organizacje są bardzo czujne i świadome.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama