Reklama

Sąd nakazał radnej z Mielca, Magdalenie Weryńskiej-Zarzeckiej, przeprosiny i wpłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Ordo Iuris

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KORSO

Sąd nakazał radnej z Mielca, Magdalenie Weryńskiej-Zarzeckiej, przeprosiny i wpłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Ordo Iuris  - Zdjęcie główne

Sąd nakazał radnej z Mielca przeprosiny i wpłatę wysokiego zadośćuczynienia | foto archiwum KORSO

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uwzględnił powództwo o naruszenie dóbr osobistych Instytutu Ordo Iuris przeciwko radnej Gminy Miejskiej w Mielcu – Magdalenie Weryńskiej-Zarzeckiej. Wskazał, że twierdzenie o domniemanym wywodzeniu się Instytutu Ordo Iuris od „sekty” jest nieprawdziwe. Sąd zasądził również od radnej zadośćuczynienie na rzecz Instytutu w kwocie 10 tys. zł.

12 sierpnia 2018 r.  Magdalena Weryńska-Zarzecka w trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej nad projektem uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin, której współautorem jest Instytut Ordo Iuris, zasugerowała, że Instytut rzekomo wywodzi się ze Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, które Episkopat Brazylii w 1985 r. miał uznać za działającą na szkodę chrześcijan sektę.

Radna twierdziła również, że Instytut jest związany ze Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, które tworząc Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi, miało wnieść wkład w kwocie 50 tys. zł. Po paru latach Fundacja ta, uznana przez radną za organizację powołującą Ordo Iuris, miała przejąć kamienicę w Krakowie za 5 mln zł. Polityk zarzuciła również Instytutowi, że jest posądzany o psychomanipulację.

 

Wobec naruszającej dobre imię Ordo Iuris wypowiedzi radnej, Instytut wystąpił z powództwem o ochronę dóbr osobistych. W marcu zeszłego roku Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu oddalił powództwo Instytutu. Prawnicy reprezentujący Instytut wnieśli wtedy apelację. Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Rzeszowie zmienił wyrok sądu I instancji i w zdecydowanej większości uwzględnił żądanie Instytutu. 

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wskazał, że twierdzenie jakoby Instytut pochodził od sekty jest nieprawdziwe, a biskupi brazylijscy nie stwierdzili, że Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności jest sektą, dodając przy tym, że radna bezzasadnie wspierała swoje stanowisko autorytetem Episkopatu Brazylii. Sąd zarzucił również radnej, że dziesięciokrotnie zawyżyła kwotę wkładu, jaki  Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi wniosło, tworząc Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi. Jednocześnie bezpodstawnie miała ona sugerować, że Instytut Ordo Iuris rzekomo partycypował w tak znacznej sumie. Z kolei postawiony Instytutowi zarzut posądzania o psychomanipulację, sąd uznał za nieprawdziwy, wysoce niestosowny, krzywdzący.

Sąd nakazał radnej wygłoszenie w trakcie najbliższej sesji Rady Miejskiej w Mielcu oświadczenia odpowiedniej treści z przeprosinami wobec Ordo Iuris, przesłania takiego oświadczenia na piśmie Instytutowi, opublikowanie go na stronie Urzędu Miejskiego w Mielcu na okres 60 dni, przy upoważnieniu Instytutu do takiej publikacji na koszt radnej, gdyby ta nie wykonała tego zobowiązania. Sąd zasądził również od radnej zadośćuczynienie na rzecz Instytutu w kwocie 10 tys. zł oraz zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego. 

- Mamy tutaj do czynienia z prawomocnym rozstrzygnięciem, które ostatecznie zadaje kłam twierdzeniom lewicowców rozmaitej proweniencji o sekciarskim pochodzeniu Instytutu Ordo Iuris o powiązaniach Instytutu z organizacjami o szemranym finansowaniu i o uprawianej przez Instytut psychomanipulacji. Rozstrzygnięcie to, a w szczególności reperkusje, jakie rodzi ono dla pozwanej, tworzy perspektywę skutecznej prewencji wobec bezprawnych ataków na renomę Instytutu, ale też daje silny argument w już toczących się postępowaniach w sprawach szkalowania dobrego imienia Ordo Iuris – zaznaczył adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.       

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy