Reklama

Rzochów pięknieje

Opublikowano:
Autor:

Rzochów pięknieje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim czasie na mieleckim osiedlu Rzochów zrealizowano szereg inwestycji, które sprawiają, że ta część miasta staje się po prostu atrakcyjna. Dodatkowo dzięki staraniom lokalnych samorządowców już 28 maja na rynku w Rzochowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia pamięci z okazji 635 rocznicy lokacji Rzochowa.

Ostatnio na rynku w Rzochowie zakończono prace związane z rewitalizacją tego miejsca. Wymieniono nawierzchnię chodników. Zamontowano nowe ławeczki, a także dokonano rewitalizacji pomnika Matki Bożej. To sprawia, że to mieleckie osiedle ponownie zyskuje piękno przedwojennego galicyjskiego miasteczka. Przypomnijmy, już w 1382 roku Jan z Tarnowskich, ówczesny kasztelan sandomierski, a następnie marszałek Królestwa Polskiego, uzyskał od króla Ludwika Węgierskiego zgodę na lokację miasta Rzochowa jako jednego z pierwszych miast na południowym terenie ówczesnej ziemi sandomierskiej. Rzochów utracił prawa miejskie pod koniec XIX wieku, od 1985 roku funkcjonuje w granicach administracyjnych Mielca jako osiedle.

Zdjęcie rzochowian jak przed laty
Już w najbliższą niedzielę wielkie święto Rzochowa. Tę uroczystość już od kilku miesięcy organizowała miejscowa rada osiedla z przewodniczącym Marianem Wydro. Organizację uroczystości wspiera także miejscowy radny miejski Marek Zalotyński. Uroczystości 28 maja rozpoczną się od  mszy o godz. 14 w kościele parafialnym św. Marka w intencji mieszkańców Rzochowa. Bezpośrednio po mszy na placu kościelnym zostanie wykonane współczesne zdjęcie mieszkańców Rzochowa. To nawiązanie do lokalnej tradycji. Ostatnio takie zdjęcie zostało wykonane dokładnie 100 lat temu, podczas wybudowania nowych organów w rzochowskim kościele parafialnym. Po wykonaniu  zdjęcia uroczystości przeniosą się na rzochowski rynek. Tam przedstawiciele osiedla, władze i zaproszeni goście odsłonią kamień pamięci wraz z pamiątkową tablicą przygotowaną specjalne na tę uroczystość. Tablicę pamiątkową, która już za tydzień zostanie odsłonięta na rynku, ufundował samorząd miasta. Przy okazji na rynku zostanie zaprezentowana tablica, na której znajduje się zarys dziejów Rzochowa. Tablicę informacyjną opracowali lokalni historycy: Józef Witek, Krzysztof Haptaś i Marek Zalotyński.  Ufundowała ją Firma "MELEX". Zdjęcia obrazujące historię osiedla udostępnili: Paweł Kula i Marek Zalotyński.
 
Kapsuła czasu
To nie wszystkie wydarzenia, które zaplanowano na niedzielę, 28 maja. Po odsłonięciu kamienia pamięci lokalną historię Rzochowa przybliży ks. Marcin Krępa, pracujący obecnie jako rekolekcjonista w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej w Ciężkowicach. Po wykładzie w bliskiej odległości kamienia pamięci zostanie zakopana "kapsuła czasu". Już teraz zgromadzono w niej dokumenty opisujące dzisiejsze oblicze Rzochowa. Oprawę muzyczną niedzielnych uroczystości zapewni mielecki Chór "Melodia", a także Orkiestra Dęta SCK. Z tej okazji przygotowano także specjalny festyn osiedlowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE