reklama
reklama

Ruszyło Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będzie także miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych, odkrywania talentów i zainteresowań. Ośrodek będzie popularyzował naukę między innymi powiązaną z inteligentnymi specjalizacjami województwa, a więc lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz szeroko rozumianą jakością życia. Instytucja została otwarta w czwartek 15 grudnia!. Już dziś można zwiedzać tę niezwykła instytucję.
reklama

Otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki  „Łukasiewicz” dokonał marszałek Władysław Ortyl wraz z dwojgiem młodych osób – stypendystów programu „Nie zagubić talentu”, poprzez wspólne symboliczne rozwiązanie złotej wstęgi. Po otwarciu obiekt poświęcił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba.

Dzisiaj oddajemy Podkarpackie Centrum Nauki wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także mieszkańcom Podkarpacia na gwiazdkę! – powiedział marszałek Ortyl.

Prof. Dariusz Waldemar Dudek – doradca Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników otwarcia PCN. W liście prezydent podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania centrum, pogratulował znakomitego osiągnięcia, jakim jest edukacyjny obiekt, który będzie wizytówką regionu. Prezydent wspomniał także o patronie – Ignacym Łukasiewiczu i jego licznych osiągnięciach, gratulując wyboru takiego opiekuna:

reklama

Trudno o właściwszego patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki – napisał Andrzej Duda.

Wojewoda podkarpacki - Ewa Leniart odczytała list od Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, w którym marszałek sejmu napisała:

Oto swoje drzwi otwiera prawdziwa skarbnica wiedzy, badawczych doświadczeń, a także naukowej zabawy, zatem jest to dla mnie duży zaszczyt móc sprawować patronat nad dzisiejszą uroczystością – napisała marszałek Elżbieta Witek.

Głos podczas wystąpień zabrała również  Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, która podkreślała, że to dobrze, iż to miejsce, jest otwarte nie tylko na młodzież, ale także na seniorów. Podkreślała także wielką determinację marszałka, który zabiegał, aby takie centrum powstało na Podkarpaciu:

reklama

Realizacja tego przedsięwzięcia nie była łatwa, gdyż już od samego początku Komisja Europejska nie wyrażała zgody na finansowanie tej inwestycji ze środków europejskich. Tylko i wyłącznie dzięki zabiegom pana marszałka możemy być w tym pięknym miejscu – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt za prawie 100 mln złotych, realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Okres realizacji projektu: lata 2018-2022;

Nakłady finansowe na inwestycję: 

1.     środki z UE: 76.303.848,33 zł

reklama

2.     środki z budżetu Województwa Podkarpackiego: 17.755.584,64 zł

3.     dotacja z budżetu województwa na funkcjonowanie PCN: 1.803.000,00 zł

Co się znajdzie w PCN?

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

1.     „Świat Wokół Nas” - czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.

2.     „Nasza Cywilizacja” - czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;

reklama

3.     „My, Ludzie” - czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

W ramach zaplanowanych ekspozycji zostanie zorganizowana wystawa interdyscyplinarna „Żyję” – skupiona wokół organizmu człowieka. Wystawa ukazywać będzie przekrojowo tematykę ze wszystkich „makroobszarów” według stref wynikających z funkcji życiowych i zmysłów człowieka.

Struktura ekspozycji oraz jej podstawowe wystawy odzwierciedlają także nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

Strefa „północno-zachodnia” to przede wszystkim działalność przemysłowa w obszarach specjalizacji regionalnych; odzwierciedla to wystawa „Lotnictwo” oraz opcjonalnie pokrewne wystawy czasowe, ukazujące inne obszary działalności przemysłowej.

Strefa „południowo-wschodnia” to zasoby naturalne w tym przyrodnicze oraz historyczne; odzwierciedla je wystawa „Przyroda” oraz pokrewne wystawy czasowe związane z naukami o ziemi lub historycznymi.

Strefa „centralna” to Rzeszów, ukierunkowany na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową, w tym także nauki o życiu (medycyna) oraz informatykę. Tę wszechstronną działalność odzwierciedla wystawa interdyscyplinarna „Żyję” oraz wystawy czasowe: Mikrobiologia, Materiały i nanotechnologia, Kosmos/astronomia, Atmosfera, Woda, Zabawki edukacyjne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama