Reklama

Rusza publiczny system informowania mieszkańców o jakości powietrza w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Rusza publiczny system informowania mieszkańców o jakości powietrza w Mielcu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczęła się instalacja ekranów LED na budynku Domu Kultury SCK i na budynku Łojczykówki przy ulicy Mickiewicza.

Wyświetlacze na bieżąco będą pokazywały wyniki pomiarów stanu powietrza z sieci sensorów Airly. Pozwoli to w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mielcu. 


– W ostatnim czasie wyniki wskazań z sieci Airly są niepokojące. Dlatego poprosiłem by wszystkie miejskie przedszkola i szkoły podstawowe zostały wyposażone w specjalne aplikacje, które posłużą dyrekcji i nauczycielom do stałej kontroli jakości powietrza w naszym mieście. W przypadku złych warunków ograniczone lub całkowicie odwołane będą spacery i przebywanie dzieci na wolnym powietrzu – powiedział Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski  


Jak wiadomo, sensory sieci Airly, której twórcą jest mielczanin Wiktor Warchałowski, to czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10. Mierzą także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Od pewnego czasu są wykorzystywane do tworzenia sieci pomiarowych przez wiele miast w Polsce, które mają problemy z tzw. niską emisją. 


W ubiegłym roku Urząd Miejski w Mielcu zakupił i zamontował na budynkach szkolnych pierwsze cztery sensory Airly. Później zainstalowano kolejne urządzenia. W powstanie sieci czujników włączyły się także inne instytucje i firmy. Obecnie poziom zanieczyszczenia mieleckiego powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5 mierzy już 20 sensorów. 
Czujniki te uzupełniają dane zbierane przez stację monitoringu powietrza rzeszowskiego WIOŚ funkcjonującą przy drugim budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Biernackiego, przez mobilną stację monitoringu powietrza zakupioną w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, a także przez nową stację państwowego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych, którą uruchomiono na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod koniec października bieżącego roku. Rozbudowa miejskiego systemu kontroli jakości powietrza ma służyć nie tylko mieszkańcom w celach informacyjnych. To także dane, które udostępniane są Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska, będącą instytucją powołaną do kontroli zanieczyszczeń środowiska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE