Reklama

Rusza dwudniowe święto filmu historycznego w Mielcu. Zobaczymy kilkanaście filmów z Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Opublikowano:
Autor:

Rusza dwudniowe święto filmu historycznego w Mielcu. Zobaczymy kilkanaście filmów z Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj i jutro (14 i 15 czerwca) w Domu Kultury SCK w Mielcu odbędzie się po raz drugi Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę.

W trakcie dwóch dni Festiwalu zaprezentowane zostaną filmy, wystawy tematyczne oraz panele dyskusyjne, szkolenie organizacji pozarządowych. Ważne zwłaszcza dla młodzieży warsztaty filmowe, stylizacje modowe.

Zarówno w pierwszy dzień - 14.06 (czwartek) jak i w drugi dzień  15.06  (w piątek) pokazy filmów i spotkania będą się odbywać w Sali nr 1 SCK Dom Kultury w godzinach 9:00 – 13:00.


W pierwszy dzień czyli w czwartek 14.06. ok.  godz. 11-tej  w Sali Widowiskowej Kina Galaktyka w domu Kultury odbędzie się spotkanie z publicystą, dziennikarzem, historykiem, synem Żołnierza Niezłomnego, szefem publicystyki TVP Info - Tadeuszem Płużańskim. Wstęp wolny. O 14-tej rozpocznie się spotkanie z udziałem m.in. z Przemysław Jaśkiewicz z Lublina, z dyrektorem NNW Arkadiuszem Gołębiewskim, z Panem Tadeuszem Płużańskim o możliwościach działań i współpracy z organizacjami pozarządowymi.  Gośćmi specjalnymi będą rodziny Żołnierzy Niezłomnych, które przybędą na spotkanie z kilku miast Polski – m.in. z Lublina, Krasnegostawu, Kraśnika, Dębicy, Leżajska.
Clou Retrospektywy w Mielcu będzie Gala Festiwalu, która rozpocznie się 14.06 (czwartek) o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej SCK Dom Kultury. Podczas Gali zostaną wręczone nagrody Żołnierzom Niezłomnym i osobom związanym z nurtem niepodległościowym a główną atrakcją Gali będzie koncert Contra Mundum - po raz pierwszy w Mielcu! Wstęp wolny, za biletami, które można otrzymać w kasie Kina Galaktyka.

Podczas mieleckiej Gali Festiwalu NNW  statuetkami "Drzwi Do Wolności" i "Pierścień Niepodległości" zostaną uhonorowani Żołnierze Wyklęci  i działacze opozycji w PRL-u:                                                

Jerzy Krupa ps. Burza                                                                                                            

Józef Szyler                                                                                                                              

por. Stanisław Dolina ps. Ignac                                                                                          

Michał Krupa ps. Wierzba                                                                                                        

płk Franciszek Przysiężniak                                                                                                  

Roman Piotrowski                                                                                                            

Wawrzyniec Dutkiewicz ps. Wawrzek                                                                                                        

Warto przypomnieć, że efektem pierwszej, ubiegłorocznej retrospektywy w Mielcu było powstanie filmu „Ojciec i Syn” w reżyserii Aleksandry Kościelnej produkcji Romualda Rzeszutka. Na ponad 100 filmów zgłoszonych i 23 zakwalifikowane do konkursu Młodzi Dla Historii film z Mielca zajął I miejsce na IX Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni, we wrześniu 2017 r.

Organizatorami wydarzenia są NNW, Stowarzyszenie Scena Kultury z Warszawy, SCK Mielec i Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć” wraz z GRH im. Wojciecha Lisa „Mściciela”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE