Reklama

Rozwody i śluby. Ile w powiecie? Mamy dane z gmin

Opublikowano: śr, 30 mar 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W której gminie najczęściej padało sakramentalne tak? A dla ilu par wspólne drogi się rozeszły? Sprawdzamy i porównujemy z ubiegłym rokiem liczbę ślubów i rozwodów w poszczególnych gminach.

Kiedyś było to nie do pomyślenia, żeby wziąć rozwód. Jak mąż to jeden i do końca życia. Czasy się zmieniają, ludzie też i niestety rozwodów przybywa w zastraszającym tempie. Choć długo wydawało się, że to "moda", która bardziej popularna jest na zachodzie naszego kraju, powoli rozwody stają się niemal codziennością i na Podkarpaciu. Co najczęściej staje się przyczyną rozwodów? Według Głównego Urzędu Statystycznego, jest to niezgodność charakterów. Na dalszych miejscach są zdrady, alkohol oraz dłuższa nieobecność.

Kobiety stały się wolne

Choć zapewne nie to było intencją twórców tej ustawy, to według statystyk to 500+  mogło dać kobietom impuls, żeby porzucać mężów. Dawniej, szczególnie w mniejszych miastach, kobiety nieraz nie miały wyjścia. Nawet jeśli były nieszczęśliwe w małżeństwie, to nie miały większego wyboru, szczególnie jeśli były słabo wykształcone, nie miały pracy czy zajmowały się dziećmi. 500+ przyniosło wolność. Jeśli małżeństwo się nie układa, łatwiej jest spakować manatki i próbować od nowa.

Ekonomia też tu nie jest bez znaczenia. Mniejsze bezrobocie oznacza lepszą sytuację finansową, szczególnie kobiet.  

W kościele niewiele lepiej

W Kościele rzymskokatolickim nie funkcjonuje pojęcie rozwodu, możemy mówić tylko o unieważnieniu małżeństwa. I tutaj liczby z roku na rok są coraz wyższe. Diecezja tarnowska, które zawsze była i jest kolebką i bastionem Kościoła katolickiego, w statystykach unieważnień małżeństw przegrywa tylko z bardzo dużymi miastami, Warszawą i Krakowem.

Dzieci coraz później

Fakt, że kobiety nie decydują się od razu na posiadanie dzieci, może również mieć wpływ na statystyki. Nic tak nie wiąże kobiety z mężczyzną jak dziecko (no i kredyt). Przy pierwszym konflikcie, z którym para nie jest w stanie sobie poradzić, decyduje się na rozstanie. Małżonkowie nie podejmują żadnych prób, aby związek uratować. Wówczas, gdy w grę zaczyna wchodzić potomstwo, ludzie zastanowią się 100 razy, zanim podejmą decyzje, które wpłyną na całe dalsze życie dzieci.

Miłość na odległość

Granice są otwarte dla nas, świat stoi otworem, a pieniądze kuszą. Coraz częściej zdarza się, że jedna osoba z małżeństwa decyduje się na wyjazd za chlebem do innego kraju. Zazwyczaj jest to mężczyzna. Nie jest tajemnicą, że wypłata w euro nie równa się tej naszej w złotówkach. Duża część Polaków decyduje się na prowadzenie domu na odległość. Po czasie okazuje się, że nie było to dobre posunięcie. Bo ileż można rozmawiać przez telefon, a i tak tego, co najważniejsze, nie da się ująć w słowa... Żadne pieniądze nie zastąpią obecności męża czy taty!

Trudne czasy

Są przypadki, że rozwód pozostaje dla kogoś jedynym rozwiązaniem. Ale rozwód wydaje się być po trochu "znakiem czasów". Już co trzecie młode małżeństwo się rozpada. Teraz wszystko w związkach przychodzi łatwo. Jeśli nadejdą pierwsze trudności, to można  wziąć rozwód i bez problemu szukać czegoś nowego w życiu. Wystarczy  spróbować pierwszej lepszej aplikacji randkowej - w zasięgu ręki ma się setki potencjalnych, lepszych partnerów. Nic więc dziwnego, że łatwo się porzuca, odchodzi, zamiast rozwiązywać problemy.

Dawniej się naprawiało rzeczy, a nie wyrzucało na śmietnik. A teraz? Po okresie gwarancji najczęściej nie ma czego już naprawiać. To samo pomału zaczyna dotyczyć małżeństw... 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy