Reklama

Różnica między kredytem a pożyczką - czym się różni kredyt od pożyczki?

Opublikowano:
Autor:

Różnica między kredytem a pożyczką - czym się różni kredyt od pożyczki? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pożyczka i kredyt często są mylone, ale to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Różnią się definicją, podstawą prawną, która reguluje ich działanie oraz trybem spłaty. Czym dokładnie różni się pożyczka od kredytu? Poznaj cechy pożyczki oraz cechy kredytu, aby wiedzieć, co wybrać w konkretnej sytuacji.

Kredyt a pożyczka - podstawowe różnice 

Definicja kredytu odnosi się do ustawy Prawo bankowe. Według niej za umowę kredytu uznawana jest sytuacja, w której bank zobowiązuje się oddać osobie wnioskującej określoną sumę, a zainteresowany ma ją wydać na konkretny cel i oddać w określonym czasie. Z pożyczonych środków można korzystać tylko na zasadach ustalonych w umowie kredytu. Kredytobiorca zwraca całe zobowiązanie powiększone o wysokość odsetek oraz oprocentowanie i inne elementy składowe. Otrzymuje harmonogram spłat i ma obowiązek się go trzymać - nie może spłacać rat w późniejszych terminach, niż te określone w umowie. Zazwyczaj przez pierwsze 5 lat nie ma prawa nadpłacać kredytu bez konsekwencji, ale to jest już zależne od konkretnej umowy.

Z kolei definicja pożyczki jest określona przez Kodeks Cywilny. Pożyczki może udzielić bank, firma pożyczkowa, lombard, a nawet osoba prywatna. Udzielenie pożyczki wiąże się z zawarciem umowy, która dokładnie określa warunki zwrotu zobowiązania. Pożyczka podobnie jak kredyt jest oprocentowana i obłożona opłatami. Pożyczka prywatna może zostać udzielona bez żadnych odsetek oraz na 0 procent - wszystko zależy od ustaleń dwóch stron. Dodatkowo przedmiotem pożyczki mogą być nie tylko pieniądze, ale też rzeczy materialne. Poznaj pozostałe różnice między kredytem a pożyczką, aby łatwiej wybrać idealny produkt finansowy dla siebie: https://pozyczkaportal.pl/pozyczka-ratalna-czy-kredyt-gotowkowy/ 

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Podstawowe różnice wynikające z podstawy prawnej to nie wszystko. W przypadku pożyczki cel zobowiązania nie musi być określony - kredyt w banku wymaga już podania powodu. Dla wielu osób jest to niewygodne, ponieważ nie chcą tłumaczyć się ze swoich potrzeb. Dodatkowo kredyt zawsze spłacany jest w trybie ratalnym. Osoby, które mogą i chcą spłacić go jednorazowo, muszą odczekać przez okres karencji, a mimo to i tak jest duża możliwość dodatkowej opłaty dla banku za takie działanie. To zabezpieczenie instytucji bankowych przed nieopłacalnym kredytami - im dłużej spłacasz kredyt, tym większe odsetki płacisz, co dla banku jest bardzo opłacalne. Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny lub gotówkowy, często możesz wybrać, czy będziesz go spłacać w ratach równych czy malejących. 

Pożyczka może zostać spłacona w ratach albo jednokrotnie. Czas trwania procedury przyznania zobowiązania jest bardzo krótki. Dzięki nowoczesnym systemom weryfikacji można otrzymać pożyczkę bez wychodzenia z domu, co razem z wnioskowaniem trwa zaledwie kilka minut. Jeśli jest to zobowiązanie w firmie pożyczkowej, to konieczne będzie podpisanie umowy określającej warunki. W przypadku osób prywatnych pożyczki do 1 000 zł nie wymagają umowy pisemnej, ale mimo wszystko zawsze warto ją spisać.

Kodeks Cywilny nie jest jedyną podstawą prawną, która obowiązuje firmy pożyczkowe. Pożyczkodawcy muszą stosować się do Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. W tej ustawie zawarte są ustalenia dotyczące maksymalnych opłat oraz prowizji, a także sytuacje, w których można legalnie odstąpić od umowy. Jest tam także zapis mówiący o konieczności informowania klienta o najważniejszych parametrach pożyczki - np. o wysokości RRSO. Firmy pożyczkowe często organizują różnego rodzaju promocje, zakładające m.in. RRSO w wysokości 0 procent. Czym jest RRSO i dlaczego jest ważną informacją podczas wyboru oferty pożyczkowej? Sprawdź to oraz dowiedz się, jak je obliczyć: https://www.epiotrkow.pl/news/RRSO--czym-jest-i-jak-je-obliczyc,33140 

Pożyczka czy kredyt - co będzie lepsze?

Wszystko zależy od twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom, konieczne będzie wnioskowanie o kredyt hipoteczny w banku. Pożyczka dotyczy dużo mniejszych kwot, ale wiele firm pożyczkowych posiada oferty pożyczki do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wygodna, mało sformalizowana forma pożyczania środków. Jednak w związku z tym wiele osób obawia się, że mogą zostać oszukani.

Tymczasem legalnie działające i sprawdzone firmy pożyczkowe nie są żadnym ryzykiem - tak samo jak w banku klient podpisuje umowę, której obie strony muszą się trzymać. W przypadku problemów oraz braku możliwości dojścia do porozumienia interesy klienta (zarówno w banku, jak i w firmach pożyczkowych) chroni Rzecznik Finansowy. Można się z nim skontaktować na kilka sposobów, a wszystkie procedury są opisane na stronie rzecznika: https://rf.gov.pl/kontakt/ Pamiętaj, że kluczem do udanego kredytu oraz pożyczki jest dokładne czytanie umowy. Jeśli wiesz, co podpisujesz, to dokładnie rozumiesz, jakie warunki musisz spełnić i samodzielnie oceniasz, czy są one dla ciebie odpowiednie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE