Reklama

Rośnie płaca minimalna i stawka godzinowa. Ale rosną też składki na ZUS

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot.Archiwum

Rośnie płaca minimalna i stawka godzinowa. Ale rosną też składki na ZUS  - Zdjęcie główne

Wzrost płacy minimalnej wiąże się tez z wzrostem składek na ZUS | foto Fot.Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia wchodzą w życie przepisy rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 roku. Zadowoleni powinni być pracownicy, trochę mniej pracodawcy bo wzrosną im koszty, w tym składki na ZUS.

Zarówno płaca minimalna jak i minimalna stawka godzinowa wzrastają w 2021 roku o 7,7 proc. Nowa płaca minimalna będzie musiała wynosić nie mniej niż 2800 zł brutto miesięcznie, stawka godzinowa 18,30 zł brutto.

W tym roku rząd jest mniej hojny niż rok temu. W 2020 roku płaca minimalna wzrosła o 350 zł z 2250 na 2600 zł tj. o 15,6 procent, w tym o 200 zł z 2600 na 2800 zł tj. o 7,7 procent. Stawka godzinowa wzrasta z 17 zł do 18,30 zł czyli też o 7,7 procent.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, bo nie widać tego w zawartej umowie o pracę, ale nie tylko pracownik odprowadza ze swojego wynagrodzenia odpowiednie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zwane powszechnie składkami na ZUS (emerytalne, rentowe,  chorobowe, zdrowotne), ale i pracodawca (emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

W efekcie tego z tych 2800 zł brutto miesięcznie pracownik dostanie na rękę 2061 zł, a pracodawcę będzie to kosztowało 3373 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy