Reklama

Rondo na strefie jednak nie będzie Tadeusza Ryczaja! Nie zgadza się Wojewoda i IPN

Opublikowano: śr, 25 lis 2020 09:52
Autor:

Rondo na strefie jednak nie będzie Tadeusza Ryczaja! Nie zgadza się Wojewoda i IPN - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wieloletni dyrektor WSK Mielec Tadeusz Ryczaj nie będzie mieć swojego ronda w Mielcu. Tak zdecydowała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart po negatywnej opinii rzeszowskiego IPN w tej sprawie. Urzędnicy powołują się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Co przeszkadzało historykom IPN-u?

Przypomnijmy w sierpniu Rada Miasta w Mielcu na wniosek dużej grupy mieszkańców nadała imię Tadeusza Ryczaja rondu, które znajduje się tuż przy głównej bramie strefowej w Mielcu na skrzyżowaniu ulic: Przemysłowej z Wojska Polskiego.

Mieszkańcy zebrali podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą i zgłosili się do Rady Miasta. Argumentowano to wtedy tak, że Ryczaj w czasie swojej kadencji dyrektorskiej przyczynił się do znacznego rozwoju miasta Mielca. Był odpowiedzialny za ogromny mecenat zakładu, który wspierał wiele inicjatyw, a także wybudował wiele budynków użyteczności publicznej, które do tej pory służą mieszkańcom. Był też członkiem PZPR i to jak się okazuje - to jest duży problem, żeby promować tę postać historyczną w Mielcu. 

Pomimo, że inicjatywa miała poparcie społeczne to jednak nie została pozytywnie zaakceptowana w urzędniczej machinie administracji rządowej. Uchwała Rady Miasta w sierpniu trafiła na biurko wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wojewoda w takich przypadkach konsultuje ten temat z IPN. Historycy rzeszowskiego IPN-u wykazali, że Tadeusz Ryczaj prowadził działalność polityczną z ramienia PRPR na poziomie wojewódzkim i krajowym jako poseł co kłóci się z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. 

- W dniu 16 listopada 2020 r., wojewoda po otrzymaniu w tym samym dniu opinii IPN wyrażonej w sprawie, wszczął postępowanie nadzorcze zmierzające do stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Mielcu Nr XXIV/234/2020 z dnia 27 sierpnia 2020r. w sprawie nadania nazwy rondu zlokalizowanemu w ciągu ulicy Wojska Polskiego na skrzyżowaniu z ulicą Przemysłową w Mielcu - Rondo Tadeusza Ryczaja. Powodem wszczęcia postępowania było naruszenie art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki( Dz. U. z 2018r., poz. 1103). Stanowisko IPN potwierdziło jednoznacznie naruszenie w/w przepisu z uwagi na wieloletnią działalność polityczną T. Ryczaja w szeregach partii PZPR na szczeblu ogólnokrajowym (poseł na sejm z ramienia PZPR) i wojewódzkim (członek KW PZPR). - pisze Michał Mileńczuk rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  czytelnik

  Pani Leniart nie ma pojęcia o historii Mielca więc niech nie zabiera głosu w tej sprawie wstyd Pani Wojewodo !!!. . Takie były czasy .Pan Ryczaj bardzo dużo zrobił dla Mielca.A gdzie jest Pan Ortyl w tej sprawie przecież sam tam pracował jest mielczaninem? My Mielczanie nie zgadzamy się z tą decyzją,Jak Wy zrobicie tyle co Pan Ryczaj to Pol... Rozwiń

 • rok temu | ocena +0 / -2

  LLLLL

  To już nie ma jakiegoś proboszcza na to rondo??? W Dębicy jednak było można.

 • rok temu | ocena +0 / -3

  Swojak

  BRAWO! Prawo musi być przestrzegane! W Niemczech nie ma miejsca dla upamiętniania brunatnego NSDAP, a w Polsce dla czerwonego PZPR!

  • rok temu | ocena +2 / -0

   kajtek

   Puknij ty się w czółko, od razu widać, że jesteś za młody, żeby wiedzieć kim był Pan Ryczaj, gdybyś wiedział nie napisałbyś takiej głupoty. Mielec jest dumny z takich ludzi jak Tadeusz Ryczaj

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Miel

  To jest naplucie w twarz mielczanom!