Reklama

Rok pracownika czy pracodawcy? Sytuacja na mieleckim rynku pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PUP w Mielcu

Rok pracownika czy pracodawcy? Sytuacja na mieleckim rynku pracy - Zdjęcie główne

Mimo niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia w pierwszych miesiącach 2023 roku w powiecie mieleckim, można stwierdzić, że kształtuje się ono wciąż na niskim poziomie. | foto PUP w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poprzednim roku powiat mielecki zajął pierwsze miejsce z najniższą stopą bezrobocia na Podkarpaciu wśród powiatów ziemskich. Jednak bieżący rok przyniósł niewielki wzrost liczby osób pozostających bez pracy. Ponadto pracodawcy w pierwszych trzech miesiącach zgłosili o połowę mniej ofert pracy w porównaniu z analogicznym czasem minionego roku. Czy jest to zwiastun pogarszającej się sytuacji na mieleckim rynku pracy?

Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu, rok 2022 zakończył się z rekordowo niskim bezrobociem. Liczba osób zarejestrowanych zmniejszyła się w ciągu roku o ponad 380 osób, czyli o 13 proc. Według danych na koniec grudnia bez pracy pozostawało 2517 osób, a stopa bezrobocia wyniosła 4,4 proc., co plasowało powiat mielecki na 1 miejscu wśród powiatów ziemskich województwa z najniższą stopą bezrobocia. W tym samym czasie średni krajowy wskaźnik poziomu bezrobocia osiągnął 5,2 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu ubiegłego roku najniższa była w woj. wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,9 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim – 8,9 proc.

Początek bieżącego roku na mieleckim rynku pracy wypada nieco gorzej z uwagi na okres zimowy oraz zakończenie programów aktywizacji bezrobotnych, przynosząc niewielki wzrost liczby osób zarejestrowanych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), średnia stopa bezrobocia krajowego na koniec lutego bieżącego roku wyniosła 5,5 proc.

Ofert pracy jest mniej

Pomimo spowolnienia gospodarczego bezrobocie w Polsce pozostaje stosunkowo niskie, to jednak – jak przekazuje nam mielecki urząd pracy - z uwagi na niestabilną sytuację, niepewną przyszłość, rosnące koszty oraz wojnę w Ukrainie już od października ubiegłego roku obserwujemy spadek liczby zgłaszanych ofert pracy.

oferty pracy w PUP Mielec

- Również pierwsze miesiące tego roku potwierdzają ten trend. W ubiegłym roku do końca marca pracodawcy zgłosili ponad 1500 propozycji pracy. W tym roku ofert jest o połowę mniej. Taka sytuacja kreowana jest również przez samych pracowników, którzy przejawiają mniejszą niż wcześniej skłonność do zmiany dotychczasowego miejsca pracy i w rezultacie zmniejsza się liczba rekrutacji prowadzonych przez pracodawców – informuje Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.


Kto jest poszukiwany przez pracodawców?

W jakich branżach oraz z jakim wykształceniem najczęściej są poszukiwani pracownicy w naszym powiecie? PUP w Mielcu odpowiada, że w powiecie mieleckim z uwagi na jego przemysłowy charakter najczęściej poszukiwani są pracownicy produkcyjni, w tym spawacze, ślusarze, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, magazynierzy, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, monterzy maszyn i urządzeń przemysłowych, operatorzy urządzeń do przetwórstwa metali, tokarze, frezerzy, operatorzy urządzeń do produkcji wyrobów farmaceutycznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów gumowych, pakowacze, kierowcy wózków widłowych, operatorzy maszyn do produkcji opakowań z papieru czy też pracownicy do produkcji wyrobów drewnianych.

Poza tym oczywiście prace znajdą również robotnicy budowlani, pracownicy handlu i gastronomii, a także elektrycy, pracownicy ochrony fizycznej, kierowcy samochodów ciężarowych, mechanicy samochodowi oraz pracownicy sektora usług medycznych.

- Warto pamiętać, że wykształcenie ma znaczenie, ale tak naprawdę liczy się doświadczenie, a także gotowość do podjęcia pracy oraz chęć przyuczenia się do nowych obowiązków wykonywanych na konkretnym stanowisku pracy. Tutaj pracodawcy wykazują się elastycznością i zapewniają możliwość przeszkolenia i wdrożenia kandydata do pracy – mówi dyrektor Grzegorz Durak.


Czy zapowiadają się jakieś zwolnienia grupowe w Mielcu?

Z informacji przekazanych przez mielecki urząd pracy aktualnie nie ma żadnych informacji na temat zwolnień grupowych. Lokalni pracodawcy nie zgłaszali ani nie sygnalizowali takich zamiarów.

Jaki typ osób przebywa na bezrobociu?

- Możemy co prawda nakreślić profil przeciętnej osoby bezrobotnej, czyli kobiety w wieku 25-34 lata, zamieszkałej na wsi, z wykształceniem zasadniczym zawodowym/branżowym, posiadającej od 1 roku do 5 lat doświadczenia i zarejestrowanej w urzędzie pracy dłużej niż 2 lata, ale jest to wyłącznie statystyka - odpowiada Grzegorz Durak.

Dodaje jednak, że problem bezrobocia jest dużo bardziej złożony i dotyka różnego typu osób. Zarówno osób młodych prosto po szkole, absolwentów studiów, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego, ale także osób z wieloletnim stażem, których kwalifikacje nie odpowiadają aktualnym wymaganiom stawianym przez pracodawców.

- W procesie aktywizacji osób poszukujących pracy staramy się zrozumieć i traktować każdego indywidualne, uwzględniając specyficzne uwarunkowania i oczekiwania poszczególnych osób. Ważne jest, aby poznać przyczyny pozostawania bez pracy oraz zdiagnozować bariery tak, aby efektywnie wspierać osoby odpowiednimi formami aktywizacji – dodaje.


Kto chce, ten pracuje?

PUP w Mielcu

Według Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu - zgodnie z teorią ekonomii 3-4-procentowe bezrobocie występuje zawsze i jest cechą, która występuje w każdej rozwijającej się gospodarce. Taki niewielki poziom jest nieunikniony i wynika z naturalnych procesów zachodzących na rynku pracy. Powstają nowe miejsca pracy, ale jednocześnie likwidowane są niepotrzebne lub nierentowne stanowiska. Ludzie poszukują także korzystniejszych warunków zatrudnienia, zmieniają pracę, zmieniają miejsca zamieszkania, w efekcie czego zawsze pozostaje grupa osób, która akurat jest bez pracy. Nie osiągniemy więc nigdy pełnego, stuprocentowego zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że praca zawodowa, choć niezwykle istotna i ważna, jest tylko jednym z obszarów życia i funkcjonowania człowieka. Często mówi się, że praca zawodowa porządkuje, systematyzuje w pewien sposób życie, pozwala na rozwój i budowanie relacji z innymi, ale jednocześnie nie jest obowiązkowa i przymusowa.

A co z szarą strefą?

- Podjęcie aktywności zawodowej uzależnione jest również od sytuacji osobistej, rodzinnej, zdrowotnej i finansowej. Uwzględniając te uwarunkowania, można sądzić, że wśród osób pozostających bez pracy są także osoby, które w chwili obecnej nie mają możliwości podjęcia zatrudnienia. W odniesieniu do szarej strefy należy przypuszczać, że może sukcesywnie się powiększać, uwzględniając chociażby rosnące koszty płacy – informuje dyrektor PUP w Mielcu.


Jaki jest średni czas za poprzedni rok kalendarzowy przebywania danej osoby na bezrobociu?

Jak podaje PUP w Mielcu, posługując się wzorami statystycznymi, dane obliczone na koniec ubiegłego roku pokazują, że średnia długość pozostawania w ewidencji bezrobotnych, licząc od ostatniej rejestracji, wynosiła 595 dni i w ciągu ostatnich 7 lat zmniejszyła się o 250 dni. Należy pamiętać, że nie jest to jednak właściwa miara. Dużo bardziej wiarygodna jest w tym przypadku mediana czasu pozostawania bez pracy, czyli tak zwana wartość środkowa. Na koniec 2022 roku wynosiła ona dla powiatu mieleckiego 215 dni, czyli około 7 miesięcy. Oznacza to, że statystycznie połowa bezrobotnych poszukiwała pracy krócej niż 215 dni, a druga połowa dłużej. Od 2016 roku mediana zmniejszyła się o ponad 130 dni, czyli ostatnie lata przyniosły blisko 40% spadek długości czasu pozostawania bez pracy. Pamiętajmy, że to jedynie wyliczenia, a sytuacja każdej osoby jest inna. Ktoś rejestruje się w urzędzie i już po kilku dniach znajduje nową pracę. Inna osoba z uwagi na okoliczności, możliwości i warunki może szukać pracy nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Tak działa rynek pracy.

Dyrektor PUP w Mielcu Grzegorz Durak
Jakie są prognozy na kolejne miesiące bieżącego roku dla mieleckiego rynku pracy?


Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu Grzegorz Durak prognozuje, że perspektywy lokalnego rynku pracy są przede wszystkim uzależnione od rozwoju sytuacji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wydaje się jednak, że w tym momencie sytuacja jest stabilna i nie spodziewamy się gwałtownych, nieoczekiwanych zmian. Pracodawcy ograniczyli nowe rekrutacje, ale też nie dokonują masowych zwolnień, mając świadomość, że w przypadku pozyskania nowych zleceń lub pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego pozyskanie nowych pracowników będzie trudne i bardzo kosztowne. Niemniej jednak wysoka inflacja oraz ciągły niepokój spowodowany wojną w Ukrainie mogą powodować pogorszenie popytu na towary i usługi, co w konsekwencji może prowadzić do likwidacji niektórych firm i generować stopniową redukcję miejsc pracy. Należy pamiętać także o postępujących procesach automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych. Nie jest to zjawisko aktualnie jakoś znacząco wpływające na popyt na pracę, natomiast wymusza konieczność przekwalifikowania i zdobywania nowych umiejętności zawodowych. Rynek pracy, podobnie jak inne obszary naszego życia, ciągle się zmienia i należy mieć tego świadomość.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy