reklama
reklama

Robot chirurgiczny w mieleckim szpitalu? Trwają testy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Robot chirurgiczny w mieleckim szpitalu? Trwają testy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu trwają testy nowoczesnego robota chirurgicznego. To krok milowy w kierunku wprowadzenia najnowszych technologii operacyjnych w naszej służbie zdrowia. Jak zapewniają przedstawiciele szpitala, realna szansa na wdrożenie systemu jest bardzo duża.
reklama

Systemy robotyczne to obecnie część najnowszej techniki operacyjnej. Chcemy być na bieżąco z najlepszą możliwą ofertą dla pacjentów, dlatego zdecydowaliśmy się na testy robota chirurgicznego — mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego szpitala.

Jak dodaje, szpital znalazł się na 18. miejscu listy rankingowej wniosków o dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wysoka pozycja daje nadzieję, że system robotyczny zostanie zakupiony, a przygotowania do przetargu już trwają.

Robot miałby służyć trzem oddziałom: urologii, chirurgii oraz ginekologii. Obecnie urządzenie jest testowane w Oddziale Urologii, gdzie przeprowadzono już pierwsze operacje z jego udziałem. Przed zespołem jeszcze cztery zabiegi, które pozwolą ocenić pełen potencjał robota.

Myślimy przede wszystkim o operowaniu pacjentów z różnymi chorobami nowotworowymi, między innymi z zakresu urologii. Ale nie tylko, bo także z chirurgii i na przykład ginekologii. Robot służyłby tym trzem oddziałom, natomiast akurat my mieliśmy okazję wykonać dwie operacje z jego użyciem, a przed nami kolejne cztery. Chcemy, oczywiście obecnie z udziałem i pod okiem bardzo doświadczonych specjalistów operujących tym systemem, zorientować się, jak to urządzenie się u nas sprawdza, jaki ma zakres możliwości, o ile, jeśli tak, bezpieczniejsza jest operacja wykonywana takim robotem. Chcemy również ustalić, jak długo będzie trwało kształcenie zespołu do takiego poziomu, który pozwoliłby na wykorzystanie wszystkich możliwości takiego robota — podkreśla lek. Jarosław Zgajewski, ordynator Oddziału Urologii.

reklama

Lekarze podkreślają, że oprócz samego sprzętu, kluczowe będzie przeszkolenie zespołu operacyjnego.

Chcemy ustalić, jak długo potrwa kształcenie zespołu do poziomu, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości robota — mówi ordynator. Obecnie zabiegi odbywają się przy wsparciu doświadczonych specjalistów z zewnątrz, którzy wprowadzają mielecki personel w tajniki pracy z systemem.

Pierwsze testy pokazały, że robot może znacząco zmienić oblicze chirurgii w Mielcu, a nawet — jak zauważa dr Zgajewski — w przyszłości zastąpić klasyczną laparoskopię.

Szpital udostępnił również film prezentujący robota w działaniu:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo