reklama
reklama

Relacja z próby Rzeszowiaków. Jak idą przygotowania do wielkiego koncertu? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: P. Konieczny

Relacja z próby Rzeszowiaków. Jak idą przygotowania do wielkiego koncertu? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” ćwiczyli dziś do wielkiego koncertu, który odbędzie się 22 grudnia. | foto P. Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWyjątkowy koncert pt. "Rzeszowiacy wracają do hali" odbędzie się już 22 grudnia i zgromadzi na scenie aż 135 artystów. Sprawdziliśmy, jak idą przygotowania na dzisiejszej próbie w Domu Kultury SCK w Mielcu.
reklama

Powrót do tradycji

Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" to prawdziwa duma Mielca, uznawana za jeden z najlepszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał 72 lata temu i przez dekady zachwycał widzów w kraju i za granicą. W latach swojej świetności równał się z takimi legendami, jak ZPiT "Mazowsze" i ZPiT "Śląsk". Ostatni koncert w hali  odbył się w 2002 roku podczas obchodów 50-lecia zespołu.

Nowa hala sportowo-widowiskowa w Mielcu, otwarta w zeszłym roku, stała się inspiracją do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia. Organizatorzy planują zgromadzić ponad 1500 widzów i przygotowują ambitny program artystyczny.

Relacja z próby 

Podczas próby generalnej udało się porozmawiać z Małgorzatą Pazdro, chórmistrzynią zespołu.

reklama

-Chcemy ten koncert przygotować jak najlepiej, ponieważ marzyliśmy o takim wydarzeniu. Nasz chór ma ponad 70-letnią historię. W zespole pracuję od 2021 roku i muszę przyznać, że po pandemii napotkaliśmy wiele wyzwań, takich jak zmniejszona liczba chórzystów czy ograniczone możliwości techniczne czy finansowe, tym bardziej tak ogromne wydarzenie jest dla nas czymś, czego się nie spodziewaliśmy. 

Aktualnie chór liczy 16 chórzystek, jednak Małgorzata Pazdro zaznacza, że zespołowi brakuje męskich głosów.

- Moim celem jest przekonać chłopaków do śpiewania. To wielki zaszczyt być częścią tak bogatej tradycji. Dawniej chór osiągał najwyższy poziom i naszym marzeniem jest powrót do tej świetności. Na koncercie przywitamy publiczność polonezem i zaprezentujemy również pieśni regionalne.

reklama

– dodała chórmistrzyni.

Próba była intensywna, a atmosfera świadczyła o ogromnym zaangażowaniu artystów. Wszyscy podkreślają, że "Rzeszowiacy" to nie tylko zespół, ale rodzina, która wspólnie dąży do sukcesu.

Choreograf zespołu, Mariusz Bożek, podkreśla:

- Każdy daje z siebie wszystko. Aktualnie panuje era zachorowań, zwłaszcza wśród dzieci, i mamy nadzieję, że do koncertu wszyscy wyzdrowieją. Jesteśmy zaskoczeni takim zainteresowaniem koncertem, ale jest to dla nas ogromne wsparcie i bardzo się cieszymy. Wiemy też, że na widowni będą osoby, które tańczyły dawniej w zespole. Jest to dla nas ogromna nobilitacja, że oni mogą teraz oglądać nas, kiedy my podziwialiśmy ich na fotografiach czy nagraniach.

reklama

Co zobaczymy na scenie?

Koncert będzie podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostaną m.in. mazur z okresu Księstwa Warszawskiego, polka warszawska, kujawiak, oberek, walczyk, suita tańców kaszubskich oraz krakowiak. Druga część będzie poświęcona tańcom regionalnym: przeworskim, lasowiackim, sądeckim, spiskim, wielkopolskim i lubelskim. Chór ZPiT "Rzeszowiacy" wykona tradycyjne pieśni, takie jak "Wyszłabym za dziada" czy "Zielona murawka". W programie znajdzie się również premiera nowego utworu w wykonaniu zespołu.

- Koncert będzie bardzo barwny i bardzo dynamiczny. Wystąpi ponad 135 osób na scenie – będą to grupy dziecięce i młodzieżowe, grupa adeptów, grupa seniorów oraz grupa reprezentacyjna: chór, balet i orkiestra. Wszystkie aktywnie tańczące pokolenia będzie można zobaczyć na scenie. Przygotowujemy się już blisko 3 miesiące. 

reklama

- choreograf zespołu, Mariusz Bożek.

W przerwie koncertu widzowie będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć i film dokumentujący historię zespołu. To niezwykła okazja, aby zobaczyć, jak przez dekady zmieniały się "Rzeszowiacy" i ich występy.

Zespół i jego liderzy

Na sukces "Rzeszowiaków" pracują ludzie z pasją. Kierownikiem zespołu jest Joanna Kruszyńska, dyrektor SCK w Mielcu. Choreografem baletu jest Mariusz Bożek, a za chór odpowiada Małgorzata Pazdro. Orkiestrą dyryguje Sławomir Stan. "Małymi Rzeszowiakami" kierują Beata Sudoł-Napieracz (choreografia) i Sylwia Wiech (chór). Stowarzyszeniem Seniorów zarządza Daniel Krępa. Kierownikiem Działu Zespołów Artystycznych DK SCK jest Bartosz Kramarz.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama