Reklama

Rekultywacja wysypiska zakończona. Teraz wokół powstanie duża inwestycja

Opublikowano:
Autor:

Rekultywacja wysypiska zakończona. Teraz wokół powstanie duża  inwestycja - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyła się rekultywacja nieczynnego od kilku lat składowiska odpadów komunalnych w Borowej. Teraz na terenach wokół wysypiska ma powstać duża, proekologiczna nwestycja – farma fotowoltaiczna o mocy do 2 MW.

Składowisko odpadów komunalnych w Borowej powstało w 1997 roku. Przez kilkanaście lat zwożono na nie śmieci z terenu gmin Borowa oraz Gawłuszowice i Czermin. Zaostrzenie przepisów sprawiło, że wysypisko przestało spełniać ustalone dla tego typu obiektów wymogi i decyzją służb Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w 2014 roku zostało zamknięte.

- Dwa lata temu przygotowaliśmy program rekultywacji wysypiska i staraliśmy się o zdobycie odpowiednich środków na ten cel – powiedział Stanisław Mieszkowski, Wójt Gminy Borowa. - W ubiegłym roku nasz program rekultywacji znalazł się na liście dofinansowań Urzędu Marszałkowskiego. Koszt całości tego zadania wyniósł 1 milion 37 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 684 tysiące złotych, reszta środki własne gminy.

Celem działań  rekultywacyjnych było przywrócenie gruntom właściwości użytkowej poprzez powstrzymanie degradacji środowiska gruntowo-wodnego, zabezpieczenie terenów przyległych przed potencjalnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym i mikrobiologicznym oraz stworzenie warunków do zagospodarowania terenu w kierunku przyrodniczym. Na dawnym  składowisku i wokół niego posadzono roślinność, która pełni funkcje edukacyjne. Wszystkie gatunki roślin opisane są na tablicach informacyjnych zlokalizowanych w ramach ścieżek edukacyjnych.
 
Obecnie odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z terenu w gminy Borowa zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu Sp. z o.o., których część odzyskuje, a część dostarcza na składowisko w Rzędowie.

Wokół dawnego wysypiska powstanie farma fotowoltaiczna

 Tymczasem terenem wokół zrekultywowanego wysypiska w Borowej zainteresowała się Firma Enea Elektrownia Połaniec, która zamierza wybudować w tym miejscu farmę fotowoltaiczną o mocy do 2 MW. Niedawno doszło w tej sprawie do podpisania listu intencyjnego pomiędzy władzami Enea Połaniec i gminy Borowa.

- Tereny wokół zrekultywowanego wysypiska należą do gminy i obejmują około 5 hektarów. 2 z nich będzie wydzielone pod budowę farmy fotowoltaicznej, całość inwestycji ma zostać sfinansowana przez Firmę Enea Połaniec. Włączając się w „zielone projekty”, oferujemy energetyce niewykorzystane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Dla gminy Borowa inwestycja ta będzie kolejną z grupy inwestycji, dzięki której stajemy się gminą przyjazną środowisku  - podkreślił wójt Mieszkowski.


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE