Składowisko odpadów komunalnych w Borowej powstało w 1997 roku. Przez kilkanaście lat zwożono na nie śmieci z terenu gmin Borowa oraz Gawłuszowice i Czermin. Zaostrzenie przepisów sprawiło, że wysypisko przestało spełniać ustalone dla tego typu obiektów wymogi i decyzją służb Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w 2014 roku zostało zamknięte.
- Dwa lata temu przygotowaliśmy program rekultywacji wysypiska i staraliśmy się o zdobycie odpowiednich środków na ten cel – powiedział Stanisław Mieszkowski, Wójt Gminy Borowa. - W ubiegłym roku nasz program rekultywacji znalazł się na liście dofinansowań Urzędu Marszałkowskiego. Koszt całości tego zadania wyniósł 1 milion 37 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 684 tysiące złotych, reszta środki własne gminy.
Celem działań rekultywacyjnych było przywrócenie gruntom właściwości użytkowej poprzez powstrzymanie degradacji środowiska gruntowo-wodnego, zabezpieczenie terenów przyległych przed potencjalnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym i mikrobiologicznym oraz stworzenie warunków do zagospodarowania terenu w kierunku przyrodniczym. Na dawnym składowisku i wokół niego posadzono roślinność, która pełni funkcje edukacyjne. Wszystkie gatunki roślin opisane są na tablicach informacyjnych zlokalizowanych w ramach ścieżek edukacyjnych.
Obecnie odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z terenu w gminy Borowa zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu Sp. z o.o., których część odzyskuje, a część dostarcza na składowisko w Rzędowie.
Wokół dawnego wysypiska powstanie farma fotowoltaiczna
Tymczasem terenem wokół zrekultywowanego wysypiska w Borowej zainteresowała się Firma Enea Elektrownia Połaniec, która zamierza wybudować w tym miejscu farmę fotowoltaiczną o mocy do 2 MW. Niedawno doszło w tej sprawie do podpisania listu intencyjnego pomiędzy władzami Enea Połaniec i gminy Borowa.
- Tereny wokół zrekultywowanego wysypiska należą do gminy i obejmują około 5 hektarów. 2 z nich będzie wydzielone pod budowę farmy fotowoltaicznej, całość inwestycji ma zostać sfinansowana przez Firmę Enea Połaniec. Włączając się w „zielone projekty”, oferujemy energetyce niewykorzystane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Dla gminy Borowa inwestycja ta będzie kolejną z grupy inwestycji, dzięki której stajemy się gminą przyjazną środowisku - podkreślił wójt Mieszkowski.
CZYTAJ TAKŻE:
- Terytorialsi ćwiczą w Radomyślu [FOTO]
- Pitmark Jaślany liderem klasy-A [FOTO]
- Strażacy interweniowali na stacji paliw
- Podkarpacie. Zabił własną żonę i dostał 25-lat. Złożył apelację
- TUSZÓW NARODOWY: Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej [FOTO]
- Podkarpacie. Ciało 36-latka znaleźli przy drodze. Zamieszane osoby trzecie?