Reklama

RARR ogłosił wyniki konkursu o granty unijne. Wszystko rozegrało się w niecałe 3 minuty

Opublikowano:
Autor:

RARR ogłosił wyniki konkursu o granty unijne. Wszystko rozegrało się w niecałe 3 minuty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu dzisiejszym (1 września) na stronie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ukazała się informacja o wynikach naboru w konkursie o granty na kapitał obrotowy. Wynika z niej, że wpłynęło ponad 13 tys. wniosków, a pieniądze otrzyma około tysiąca firm. Reszta, czyli około 12 tysięcy jest niezadowolonych. Tym bardziej, że wiele z nich kwestionowało prawidłowość naboru wniosków. Są wśród nich firmy z Mielca.

Przypomnijmy, że konkursy na granty unijne dotyczyły mikro i małych firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa i odnotowały przynajmniej 50 proc. spadek obrotów. Wsparcie przeznaczone było na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania firmy jak opłaty za wynajem pomieszczeń, prąd, gaz, wodę, ogrzewanie, usługi sprzątania i monitoringu, zakup bieżących materiałów eksploatacyjnych oraz paliwa do pojazdów służbowych. I co najważniejsze wsparcie było bezzwrotne, a jego całkowita wartość to 40 mln zł, z tego 12 mln zł przeznaczone było na działalność turystyczną i okołoturystyczną.

Było się więc o co bić. W Podkarpackim  wnioski  składało się  do  wyznaczonej do tego Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w formie  elektronicznej poprzez platformę ePUAP. Zasady konkursów były od początku jednoznaczne – o wszystkim decydowało kto pierwszy ten lepszy.

Godzina zero w Podkarpackim była to północ 12 sierpnia. W momencie też wystartowania konkursu system elektroniczny zaczął  się grzać. W jednym momencie tysiące przedsiębiorców chciało złożyć swój wniosek. Nie wszyscy zdążyli to zrobić. 13 sierpnia o godzinie godz. 10 nabór został zamknięty.

Podkarpaccy przedsiębiorcy składają skargi na przebieg naboru

Jeden z przedsiębiorców z  Mielca,  z którym rozmawiamy mówi, że tak jak inni na kilka minut przed północą zalogował się do systemu gov.pl i przygotował wniosek. Jak o północy ruszył nabór próbował złożyć wniosek, ale  został  wyrzucony z sesji.  Próbował jeszcze kilkakrotnie, choć skutecznie wniosek udało mu się złożyć dopiero 25 minut po północy. Ale wtedy już się nie kwalifikował do naboru.

Przedsiębiorcy, którzy  mieli problemy ze złożeniem wniosku, albo nie zdążyli ich złożyć w ogóle są rozczarowani. Wielu z nich złożyło też do Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego   skargi na przebieg naboru. Uważają, że  nie wszyscy mieli równe szanse, bo przepustowość systemu była za mała.

O wszystkim decydowały niecałe trzy minuty

RARR uznał, że wszystko było w porządku, a dziś (1 września) zamieścił na swojej stronie internetowej informację w wynikach naboru w konkursie o grant na kapitał obrotowy. Wynika z niej, że w  ramach naboru od 12.08.2020, od godz. 00:00 do 13.08.2020 do godz. 10:00 wpłynęło ponad 13 tys. wniosków.

W ramach działalności turystycznej i okołoturystycznej:
•    pierwszy wniosek wpłynął o godz. 00:00:00.809,
•     100 % alokacji wyczerpały wnioski złożone do godziny 00:11:59.422 w liczbie 264,
•     150 % alokacji wyczerpały wnioski złożone do godz. 00:20:57.969, w liczbie 402 (264 + 138).
 W ramach pozostałych działalności:
•    pierwszy wniosek wpłynął o godz. 00:00:00.763,
•    100 % alokacji wyczerpały wnioski złożone do godziny 00:02:54.892,  w liczbie 738,
•    150 % alokacji wyczerpały wnioski złożone do godz. 00:03:47.56, w liczbie 1111 (738 + 373).

W przypadku pozostałej działalności, na którą przeznaczone  było większa bo wynosząca 28 mln zł pula środków wszystko rozstrzygnęło się w niecałe 3 minuty, a jeden wniosek był składany średnio co 0,235 sekundy.

W Wielkopolsce do akcji wkracza prokuratura i CBA

Kilka  tysięcy podkarpackich przedsiębiorców, którzy próbowali złożyć swoje wnioski tuż po północy, ale im się nie udało wciąż  nie jest pogodzona z tymi rozstrzygnięciami i podważa prawidłowość działania systemu. Wciąż zastanawiają się  jak to jest możliwe, że o otrzymaniu grantu unijnego decydują tysięczne ułamki sekund.     
 

Podobne jak w Podkarpaciu konkursy grantowe  odbyły się też w kilku innych województwach jak lubelskie, pomorskie, wielkopolskie. W tym ostatnim z powodu wyczerpania środków konkurs został zamknięty po 1 minucie i 4 sekundach.

W Wielkopolsce władze nie uwierzyły jednak, że wszystko było w porządku. Zaraz po nagłośnieniu sprawy przez media  marszałek województwa zlecił przeprowadzenie kontroli w Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która  przeprowadzała nabór, a wojewoda wielkopolski  przekazał sprawę prokuraturze i CBA.


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE