Reklama

Raport akcji powodziowej: Na południu Podkarpacia sytuacja już ustabilizowana

Opublikowano:
Autor:

Raport akcji powodziowej: Na południu Podkarpacia sytuacja już ustabilizowana - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu intensywnie pracują, aby zminimalizować skutki sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, która od kilku dni ma miejsce w województwie podkarpackim. Po wczorajszym wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem Prezesa Rady Ministrów, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart nadal pozostaje w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawiecki

Do chwili obecnej Wojewoda wydała z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych ponad pół miliona worków, 700 m rękawów przeciwpowodziowych, automatyczną ładowarkę do piasku oraz osuszacze, znacząco wspierając w ten sposób działania jednostek samorządu terytorialnego oraz straży pożarnej i wód polskich.

Ustabilizowała się sytuacja na południu województwa podkarpackiego. W ciągu ubiegłej doby na przeważającym obszarze zaobserwowano opady deszczu o umiarkowanym  natężeniu.

Nadal na terenie województwa podkarpackiego (dla wszystkich powiatów) obowiązuje od godz. 19:00 dnia 24.05.2019 do godz. 06:00 dnia 26.05.2019 OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 3 stopnia wydane przez IMGW-PIB dot. wezbrania wód na rzece Wiśle oraz rzece Łęg.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są w dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych. Przewiduje się na Wiśle dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wały są monitorowane i zabezpieczane. Trawa cały czas zabezpieczanie wałów cofkowych na dopływach.

Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. Na terenie gminy Grebów występuje w tym momencie najtrudniejsza sytuacja, lokalnie zalane są drogi oraz posesje. Na miejscu działają wszystkie służby.

Na zbiornikach retencyjnych: Besko na Wisłoku, Klimkówka na Ropie i Solina na Sanie zachowane są w dalszym ciągu rezerwy powodziowe.

Nadal podtrzymane jest ogłoszone przez Wojewodę Podkarpackiego pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):

·         jasielskiego

·         dębickiego

·         mieleckiego

·         ropczycko-sędziszowskiego

·         kolbuszowskiego

·         tarnobrzeskiego

·         Tarnobrzeg

·         krośnieński

·         Krosno

·         strzyżowski

·         rzeszowski

·         Rzeszów

·         stalowowolski

Prognozy pogody na najbliższą dobę są optymistyczne. IMGW przewiduje przelotne opady deszczu oraz ogólną poprawę pogody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE