Reklama

Radomyśl Wielki: W sobotę uroczystości ku czci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny

Opublikowano:
Autor:

Radomyśl Wielki: W sobotę uroczystości ku czci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego i Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia imiennej tablicy pamięci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. w walkach z niemieckim najeźdźcą na terenie Radomyśla Wielkiego.

Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę, 8 września, o godz. 10.00. w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie uświetni obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

79 lat temu, 1 września 1939 roku, hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. W tydzień po rozpoczęciu działań zbrojnych, wojna dotarła do Radomyśla Wielkiego. - Przez miasteczko wędrowała 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej pułkownika Władysława Maczka, żołnierze 49. Huculskiego Pułku Strzelców ze składu 11. Karpackiej Dywizji Piechoty dowodzonej przez płka Bronisława Prugar-Ketlinga i inne oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta”, dowodzonej przez gen. Mieczysława Borutę–Spiechowicza, zmierzając do kolejnych miejsc obrony. Kilkunastu żołnierzy w walkach odwrotowych na terenie naszej gminy poniosło śmierć. Byli to głównie żołnierze piechoty górskiej z 49. Huculskiego Pułku Strzelców – przekazuje współorganizator sobotnich uroczystości, Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

 

W Radomyślu Wlk. zginęli: Jan Lalik (26 lat), Józef Marszal (25 lat), Stanisław Mirocha, Jan Piecha, Antoni Piotrowski (25 lat) i Stefan Szumilas, a także szeregowi Franciszek Molenda z 202. pułku piechoty (21. DP Górskiej) i Józef Perłowski – z 17. pp. (24 DP) oraz trzech żołnierzy, których nazwisk do tej pory niestety nie udało się ustalić. Ponadto na radomyskim cmentarzu pochowany jest także oficer kawalerii – najprawdopodobniej major, rozstrzelany przez Niemców we wrześniu 1939 r. W Instytucie Pamięci Narodowej i Centralnym Archiwum Wojskowym trwają obecnie próby ustalenia jego tożsamości. Z kolei w Zgórsku Niemcy zabili 8 żołnierzy ze składu 49. pułku: kpt. Jana Lewickiego, ppor. Serwacego Wróbla, szeregowych Jana Babulę, Piotra Kołka, Jana Krasickiego, Wojciecha Orła i dwóch żołnierzy nieznanych z imienia i nazwiska.

 

- Sobotnie uroczystości mają na celu oddanie hołdu żołnierzom walczącym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. W sposób szczególny upamiętni zostaną polegli w Radomyślu Wielkim. Na cmentarzu wojennym zostanie odsłonięta tablica ku ich pamięci – dodaje Babiarz.

 

Program uroczystości:

Godz. 10.00 - Msza Święta koncelebrowana w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w walkach z niemieckim najeźdźcą na terenie gminy Radomyśl Wielki.

Godz. 11.00 - Przemarsz z kościoła na cmentarz wojenny przy ul. Wałowej
w Radomyślu Wielkim i koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Godz. 11.20 - Uroczystości na cmentarzu wojennym.

Hymn państwowy.

Rys historyczny.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

Apel Pamięci z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Salwa honorowa.

Złożenie wiązanek przy pomniku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE